ДАНАС ЈЕ МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПЛАНИНА: Иновације и млади одговoр на изазове у којима се налазе планинска подручја
Међународни дан планина обележава се сваке године 11. децембра, с циљем подизања свести о значају планинских екосистема, њиховој заштити и одрживом развоју.
Овај дан установила је Генерална скупштина Уједињених нација 2003. године, као одговор на све већу потребу за очувањем планинских подручја и унапређењем живота људи који у њима живе. Сваки Међународни дан планина има посебну тему која скреће пажњу на одређени аспект планинских региона, попут заштите биодиверзитета, утицаја климатских промена, важности културе и традиције, или значаја планинског туризма за локалне заједнице.
Тема Међународног дана планина 2024. године је „Решења за планине за одрживу будућност – иновације, прилагођавање и млади“. Ова тема наглашава потребу за иновативним приступима како би се одговорило на изазове са којима се суочавају планинска подручја, као и значај ангажовања младих у креирању одрживе будућности.
Кључне поруке за ову годину су:
- Прилагођавање климатским променама кроз употребу природних решења, као што су агроекологија, одрживо управљање водама и шумама, и очување биодиверзитета.
- Иновације у технологији, политици и финансијама које интегришу локално знање са модерним алатима попут сателитског праћења и ГИС технологије.
- Улога младих у одрживом развоју, кроз едукацију, предузетништво и активно учешће у доношењу одлука које обликују планинске заједнице.
- Уважавање локалних и традиционалних знања као кључних за отпорност и одрживост планинских подручја.
Поруке које се шаљу поводом овог дана наглашавају кључну улогу планина у очувању природне равнотеже и осигуравању основних ресурса попут воде, хране и енергије. Планински предели се простиру на око 27% копнене површине Земље, пружају станиште за око 15% светске популације и извор су воде за половину човечанства. Ипак, оне су међу најугроженијим екосистемима, суочене с климатским променама, деградацијом земљишта, губитком биодиверзитета и друштвено-економским изазовима.
Обележавајући Међународни дан планина Планинарски савез Србије, планинарска друштва и клубови доприносе очувању планинске природе кроз различите активности, као што су уређење планинарских стаза и путева, чишћење планинских излетишта од отпада, промоција одрживог коришћења природних добара и планина. Планинари имају високо развијену свест о заштити природе и веома често утичу и на друге кориснике планина да се одговорно понашају према природи.
На жалост, у нашој земљи је све присутнија опасност од прекомерне и неодрживе експлоатацијe природних ресурса. Посебно потенцијална опасност је рударење, као једна од најинванзивнијих људских активности, која значајно утиче на планинске екосистеме. Иако доноси економске бенефите, неодрживе рударске праксе узрокују еколошке, социјалне и економске проблеме који често имају дуготрајне последице. Зато, на Међународни дан планина Планинарски савез Србије позива све одговорне институције и појединце да се посвете заштити природе посебно у планинским подручјима, који су ризница биодиверзитета наше земље и да пажљиво размотре неопходност отварања нових рудника као и све потенциjалне последице у процесу изградње рудника и експлоатације руда.
Претње планинским екосистемима и како очувати планине
Поред еколошких вредности, планине имају и велики културни значај. Кроз историју, планине су биле инспирација уметницима, песницима и научницима. Многе планине су свете за локалне заједнице и играју важну улогу у религијским и духовним традицијама. Туризам у планинским регионима доприноси локалним економијама, али истовремено може представљати и изазов у погледу заштите природних ресурса.
Планински екосистеми суочавају се с бројним претњама, укључујући климатске промене, неконтролисану урбанизацију, прекомерну експлоатацију природних ресурса и загађење. Глобално загревање утиче на топљење ледника и смањење водних ресурса, док се биодиверзитет смањује услед деградације станишта. Неконтролисани туризам и неконвенционалне пољопривредне праксе додатно угрожавају деликатну равнотежу ових подручја.
Како бисмо очували планине и њихове ресурсе, неопходно је уложити напоре у њихову заштиту. Ово укључује промовисање одрживог развоја, очување биодиверзитета и спровођење мера за смањење утицаја климатских промена. Едукација локалних заједница и туриста о значају планина, такође игра кључну улогу у подизању свести о њиховој заштити. Међународне иницијативе, попут Међународног дана планина, помажу у јачању глобалне сарадње у очувању ових природних богатстава.
Планине нису само симбол природне лепоте већ и витални део живота на Земљи. Њихова заштита није само одговорност појединачних држава, већ глобални приоритет који захтева заједничке напоре свих нас. Очувањем планина, чувамо будућност наше планете и свих њених становника. Неодржива употреба ресурса негативно утиче на планинске екосистеме на више начина, угрожавајући њихову биолошку разноврсност, еколошку равнотежу и добробит заједница које зависе од планина.