Заев сутра са Ивановим и странкама о разговору с Ципрасом
СКОПЉЕ/АТИНА: Македонски премијер Зоран Заев сазвао је за сутра у Скопљу састанак са шефовима посланичких група, на који је, како је најављено, позван и председник Ђорђе Иванов, да би их обавестио о детаљима разговора са грчким колегом, Алексисом Ципрасом, у Софији, о могућностима решења вишедеценијског спора око имена Македоније, које би било прихватљиво за обе стране
. Заев је поручио данас медијима из Струге, да те информације жели најпре да подели са председником државе, лидерима парламентарних партија и лидерима опозиције, као и са председником парламента.
Заев је рекао да је питање дијалога са Грчком о решењу питања имена Македоније ствар националног интереса за које је, како је казао, потребан и национални консензус.Обећао је да ће се након тога обратити јавности.
Додао је да је министар спољних послова Никола Димитров већ контактирао све позване на сутрашњи састанак и изразио уверење да ће се сви одазвати позиву.Заев је овом поруком заправо позвао на стрпљење све медије, који су га током дана звали да да потврди да ли је тачно да је са Ципрасом договорио да ново име буде "Реублика Илинденска Македонија".
Најважније је, казао је, да преговарачки процес успе, пренели су македонски медији."Разговарали смо о много опција, једна од опција могла би да буде и крај преговарачког процеса", рекао је Заев.Грчки лист Катимерини објавио је, наиме, раније данас да су две стране веома близу споразуму да ново име те бивше југословенске републике буде "Република Илинденска Македонија".
Катимерини је, позивајући се, како се наводи, на изворе блиске македонском премиијеру и шефу македонске дипломатије, да је и Ципрас имао позитиван став према овом предлогу за разлику од шефа грчке дипломатије Никоса Коцијаса коме је тај предлог неприхватљив.Лист објашњва и да је Илинден прихватљив за обе стране с обзиром на то да је реч о Светом Илији када је подигнут оружани устанак "македонске нације" против Османлија.
Наводи се и да су атински медији преднели да су о овом предлогу новог имена Македоније обавештени најутицајнија опозициона ВМРО-ДПМНЕ и Европска унија и Сједињене Државе.
" Овај назив је повезан са нашом историјом и сматра се да ће лакше да прође код грађана", рекао је неименовани извор Катимеринија, додајући да из ВМРО није било противљења овом предлогу.
Лист пише да би споразум Македоније и Грчке могао да се назове "четврти Илинден" с обзиром на то да је на Илинден (2. август) 1903. био је први Илинден 1944, други 1991., трећи.
"Остаје да се види да ли је заиста и за Ципраса овај предлог прихватљив, како се инсистира у Скопољу, с обзиром на то да је шеф грчке дипломатије Косицјас тај предлог одбацио као неприхватљив", наводи Катимерини.
Заев и влада се нису изјашњавали о овом предлогу јавно, а не желе да га коментаришу ни странке. Македонски медији преносе да странке углавном сматрају да је реч о спекулацији.
Предлог "Република Илинденска Македонија" кружи у јавности Македоније и Грчке од понедељка и до данас га нико званично није коментарисао ни у Атини ни у Скопљу.
Грчки лист Та Неа констатује да скопски медији на отворен и прилично провокативан начин афирмишу предлог новог имена "Илинденска Македонија".
Лист пише да име које садржи назив "Македонија" имплицра територијалне претензије на северну грчку покрајину истог назива.
Стога је, кажу, овај предлог неприхватљив за грчку страну.
Позивајући се на неименоване изворе из грчке владе, атински медији наводе да је "Горња Македонија" могуће решење предложено од европских званичника у току јучерашњег самита у Софији, а као могући предлог помиње се и "Нова Македонија".
Много је још непознаница у вези са новим именом Македоније, иако би било идеално да договор, како се раније очекивало, буде постигнут до Самита ЕУ, који се одржава крајем овог месеца, јер би то убрзало прикључење Македоније НАТО и отварање преговора о прикључењу ЕУ.
У овом тренутку ни у Скопљу ни у Атини се не помиње да ли важи ранији став да ће се о новом изјашњавати грађани обеју држава на референдуму.