ВИТЛЕЈЕМ КАО НИКАД ТУЖАН И ПРАЗАН, без туриста и поклоникау време божићних празника
ВИТЛЕЈЕМ: Обично пун туриста, Трг светих Јасли и испред цркве Христовог рођења у библијском граду Витлејему, у којем се по хришћанском веровању родио Исус, данас је због рата у Појасу Гази тужан и празан.
У Витлејемској лутеранској евангелистичкој цркви, сцена јаслица овог Божића изгледа другачије јер је, уместо креветића са бебом Исусом у јаслама пуним сена, постављена лутка Исуса Христа умотана у чувену црно-белу палестинску кефију и лежи међу поломљеним каменим блоковима, преноси лондонски Гардијан.
Божићне прославе су ове ратне године отказане широм Свете земље, јер се оплакује погибија више од 20.000 Палестинца у израелским нападима на Појас Газе.
"Ово је реалност Божића за палестинску децу. Да се Исус родио данас, родио би се под рушевинама Газе", рекао је Мунтер Исак, пастор лутеранске цркве.
Град Витлејем, удаљен око 17 километара јужно од Јерусалима на окупираној Западној обали, један је од најважнијих центара хришћанства.
Цркву Христовог рођења, коју данас дели неколико верских група, саградио је цар Јустинијан пре 1.500 година изнад пећине у којој се верује да је рођен Христос.
Данас су муслимани већинско становништво у Витлејему, али град је још дом успешне хришћанске заједнице и место верочињења многих хришћанских обреда, а цела област се, до рата, у великој мери ослањала на туризам и посете ходочасника.
"Овај период је обично веома активан. Редовно смо имали од 1,5 до два милиона посетилаца годишње, али сада нема никога. Израел је веома отежао долазак туриста и наша економија је доживела крах. Ми смо у жалости за народом Газе", изјавила је градоначелница Витлејема Хана Ханија.
Католичка црква Свете породице у граду Газа постала је импровизовано склониште, али је више пута била погођена у израелским ваздушним нападима.
Прошле недеље, Латинска патријаршија у Јерусалиму је саопштила да су Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) извршиле опсаду цркве, а снајперисти су пуцали и убили две хришћанке, мајку и ћерку, које су изашле по храну и воду.
Папа Фрања осудио је овај напад, а Израелске одбрамбене снаге су негирале ове оптужбе.