УН: Војни дар у Мјанмару може погоршати ситуацију за Рохинџе
Уједињене нације страхују да ће државни удар изведен у Мјанмару утицати на погоршање ситуације за стотине хиљада муслиманске заједнице Рохинџа
ЊУЈОРК/НЕЈПЈИДО: Уједињене нације страхују да ће државни удар изведен у Мјанмару утицати на погоршање ситуације за стотине хиљада муслиманске заједнице Рохинџа који живе на северу Рахине - једне од седам тамошњих савезних држава.
"Око 600.000 Рохинџи остало је да живи у тој држави, укључујући њих 120.000 који су затворени у камповима, не могу слободно да се крећу и ограничен им је приступ основним здравственим и образовним потребама. Страхујемо да би актуелни догађаји могли изазвати погоршање ситуације за њих", рекао је Стефан Дижарик, портпарол УН.
Према изјавама дипломата, Савет безбедности УН требало би у уторак да разматра сиитуацију у Мјанмару.
"Желимо да размотримо дугорочне претње по мир и безбедност у сарадњи са суседима Мјанмара", изјавила је британска амбасадорка при Ујединеним нацијама Барбара Вудворд, која је и председавајућа тим телом током фебруара, преноси Глас Америке.
Мишел Бачеле, Висока комесарка УН за људска права, упозорила је војне снаге Мјанмара да се уздрже од прекомерне употребе силе - истакавши и да је потребно да делују у складу с међународним нормама која се односе на заштиту људских права.
"Позивам на ослобађање 45 притворених особа пошто је војска преузела власт и изражавам забринутост због рестрикција интернета које ограничавају слобод изражавања у забрињавајућим временима", саопштила је Бачеле.