УН уклониле 17 000 бомби у Ираку, посао ће трајати годинама
ЖЕНЕВА: Уједињене нације су просшгодине уклониле скоро 17.000 бомби, самоубилацких прслука са експлозивом и других експлозивних направа у Ираку и овај опасан посао чишћења остатака ратова у тој земљи, од чега 7,6 милиона тона екплозивног отпада само у Мосулу, трајаћеи годинама, саопштили су данас експерти УН.
У Ираки има 100,000 оштећених зграда које представљају потенцијалну опасност јер је могуће да се у њима још налазе импровизоване експлозивне направе које су оставили борци Исламске државе (ИСИС), изјавио је у седишту УН у Женеви Пер Лодамер, шеф Службе за уклањање мина УН (УНМАС) у Ираку, преноси Ројтерс.
Лодамер је поменуо и 782 самоубилачка прслука, које је УНМАС пронашао, а многе од њих на мртвим борцима ИСИС-а који су нађени у рушевинама.
Он је додао и да ће највећи део послова чишћења вероватно потрајати десет година и навео да два милиона расељених желе да се врате кући и да је УНМАС прошле године обучио скоро 500.000 људи како би им помогао да препознају могуће ризике.
Експерти УНМАС-а наилазе на опасне експлозивне направе готово свуда, они овај посао обављају не само у Мосулу већ и у Фалуџи, Тикриту и Киркуку, рекао је Лодамар, а директорка УНМАС-а Ањес Марсеју нагласила је да на просторима где обављају ове послове температура достиже и 40 степени Целзијуса и да су они и физички и психички захтевни, преноси агенција.
Исламска држава држала је Мосул три године, а УНМАС је стигао када су се борбе завршиле 2017. године.
Обично се претпоставља да најмање 10 посто бомби не експлодира, а ако се не уклоне, могу се појавити деценијама касније, као што се и бомбе из Другог светског рата још увек проналазе у Немачкој, преноси агенција.