overcast clouds
9°C
08.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УБИЦА ИВА ПУКАНИЋА ДОБИО СПОР ПРОТИВ ХРВАТСКЕ У Стразбуру пресудили да су му повређена права у истражном затвору

21.05.2024. 21:28 21:29
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

Европски суд је приметио да се према Закону о кривичном поступку дописивање између оптуженог и његовог адвоката не сме надзирати, осим ако судија не одлучи другачије и само у вези с одређеним кривичним делима.

Европски суд за људска права (ЕСЉП) пресудио је да је Хрватска повредила права Амира Мафаланија, једног од осуђених за атентат на новинаре Ива Пуканића и Ника Франића, због незаконитог праћења његовог дописивања с адвокатом, јавља Index.hr. 

У истој пресуди суд у Страсбоургу закључио је да је неоснован део приговора у кем се позивао на повреде одредби Конвенције о заштити људских права и основних слобода које гарантују забрану нечовечног поступања. 

Мафалани је приговорио због неодговарајућих услова у истражном затвору и претерано строгог посебног затворског режима попут социјалне изолације, потпуног ограничења коришћења телевизије и штампе, те стављања лисица на руке и ноге током судских расправа. 

Европски суд је приметио да је Мафаланију одређен истражни затвор због сумње да је учествовао у злочиначкој организацији која је извршила атентат на двојицу новинара у центру Загреба, а у затвору је одређено да се, с обзиром на специфичност и начин извршења кривичног дела, примене посебне мјере надзора и безбедности, известила је канцеларије хрватске представнице пред ЕСЉП-ом.

 

Такав режим, закључио је суд у Стразбуру, био је оправдан, између осталог, јер је злочин за који је Мафалани био оптужен имао обележја терористичког акта.

Безбедносне мере сразмерне ризику 

Иако му није било дозвољено да гледа телевизију, слуша радио или чита новине током 11 месеци које је провео сам у ћелији без права на комуницирање с другим затвореницима због властите безбедности и утицаја на истрагу, ипак су му биле дозвољене свакодневне једночасовне шетње на отвореном и посете породице и адвоката, што је он редовно и користио. 

Европски суд је закључио и да то раздобље није било прекомерно ни толико озбиљно да би довело до потпуне изолације. 

Везано за приговор неодговарајуће медицинске неге због повреда носа, рамена и шаке током хапшења, ЕСЉП је на основу медицинске документације приметио да су га прегледали лекари у бројним приликама, дијагностиковали му повреде и лечили његова стања према потреби. Истовремено, приговор да његове повреде нису биле саниране Мафалани, како се наводи у пресуди, ничим није поткрепио. 

У односу на посебне безбедносне мере везивања руку и ногу током транспорта до зграде суда и судских расправа, ЕСЉП је утврдио да оне нису биле неразмерне безбедносном ризику. 

Писмо са печатом суда и непознатим парафом 

Али, приговор праћења дописивања с адвоказом, ЕСЉП је оценио основаним јер им је Мафалани доставио писмо адвоката које је садржавало печат Жупанијског суда у Загребу и параф непознате особе, из чега је јасно да је било отворено. 

Европски суд је приметио да се према Закону о кривичном поступку дописивање између оптуженог и његовог адвоката не сме надзирати, осим ако судија не одлучи другачије и само у вези с одређеним кривичним делима. 

Коначном пресудом Мафаланију, који због убиства новинара и издавача недељника Национал Иве Пуканића и његовог сарадника Нике Фрањића служи 16-годишњу затворску казну, суд у Стразбуру досудио је накнаде од 2.000 евра на име нематеријалне штете и 2.850 еура за трошкове поступка. 

Мафалани је због кршења људских права већ добио спорове у Стразбуру, али и пред хрватским Уставним судом који му је недавно усвојио тужбу због повреде права приликом хапшења. 

(Kurir.rs)

Пише:
Пошаљите коментар