У Товарнику на превоз чека две-три хиљаде избеглица
ТОВАРНИК, ШИД: У Товарнику, са хрватске стране границе са Србијом данас има између 2.000 и 3.000 избеглица са Блиског Истока који стрпљиво чекају да буду превезени до неке од
дестинација са којих ће наставити пут ка Европи.Избеглице, које долазе из Србије, превозе аутобусима, а крајња дестинација је тајна и о томе са репотертом Тањуга на лицу места нико није желео да говори.Дестинацију до самог кретања наводно не знају ни возачи аутобуса.
Избеглички пртљаг уредо је смештен у готово 200 метара дугом реду, а њихови власници стрпљиво чекају да уђу у бројне аутобусе у које их пропушта полиција, али само онолико колико има седишта, у групи двоје по двоје.
Неки од њих док чекају једу, неки се умивају или брију, неки су тек дошли, а неки су ту већ неколико сати.Њима помажу волонтери УНХЦР-а, СОС конвоја из Беча, који су организовани преко Фејсбука, и "Лекари без граница", који им дају медицинску помоћ, одећу, воду и храну.
Доктор Хота Ечеверија је за Тањуг рекао да су избеглице уморне и исцрпљење, а од јутрос су, каже, имали више од 70 интервенција углавном санирања рана од ходања, посекотина, огреботина И респираторних инфекција код деце.
Ечеверија истиче да код избеглица нису пронађене било какве патолошке промене.Мобилни медицински тим се састоји од три лекара и две медицинске сестре, а др Ечеверија напомиње да екипа напорно ради и да су и они прилично исцрпљени.Иначе, у Товарнику је уочљиво велики број припадника полиције који воде рачуна о реду и миру.Такође, избеглицама су на располагању мобилнии тоалети.
На Батровцима чека више од 230 камиона
Са српске стране границе ка Хрватској, на граничном прелазу Батровци, на прелаз чека више од 230 камиона, док се путнички саобраћај одвија уобичајено, са мањим задржавањем, јавио је јутрос репортер Тањуга са лица места. Камиони су ту, како су Танјугу рекли возачи камиона, већ више сати, неки су пристигли јутрос, а неки су на прелазу од поноћи и нико од њих нема никакву информацију када би могли да пређу границу. Сви гранични прелази са Србијом, сем прелаза Бајаково, и даље су затворени, а у прекиду је и железнички саобраћај на неким међународним линијама, саопштио је јутрос Хрватски аутоклуб. На граничном прелазу Бајаково саобраћај је појачан, а колона теретних возила дуга око 11 километара.
Затворен гранични прелаз код Шида
Са српске стране границе са Хрватском, код Шида према Товарнику, гранични прелаз је затворен, а испред се налази око 300-ак избеглица који чекају уверени да ће прелаз бити отворен, јавио је репортер Танјуга са лица места.Како су рекли Танјугу, они се ту не налазе дуго, тек неколико сати.
Граница је затворена и за друге путнике и сваки други саобраћај а не само за избеглице.Током ноћи између петка и суботе 2.000 миграната је у три туре прешло илегално границу Хрватске с Мађарском код Ботова, а у задњих 12 сати укупно око 4.000.Најмање 1.500 Избеглице су возом од 11 вагона у Ботово превезено из Товарника, а остали су дошли у осам аутобуса.
Избеглице се усмеравају према илегалном прелазу у Мађарску до којега је 20-ак минута хода.
У Хрватску досад ушло 21.000 избеглица, у Словенију 1.500
ЗАГРЕБ/ЉУБЉАНА: У Хрватску је од почетка избегличке кризе до суботе у 13 сати ушло око 21.000 избеглица, од чега их је 2.500 тренутно у Товарнику, објавило је данас хрватско Министарство унутрашњих послова.
У саопштењу се наводи и да је током данашњег дана из Хрватске изашло око 3.000 избеглица, преносе хрватски медији.Истовремено је у Словенију ушло више од 1.500 избеглица, док још 600 чека на улазак на граници са Хрватском, саопштила је данас словеначка полиција.
Једна трећина регистрованих избеглица је из Сирије, друга трећина из Авганистана, док остали кажу да су из Ирака и других држава на Блиском истоку, у Азији и Африци, навела је полиција.Државни секретар министарства унутрашњих послова Словеније Боштјан Шефиц изјавио је да "полиција има пуну контролу и да је безбедносна ситуација добра", пренео је АП.
Већина избеглица жели да прође кроз Словенију на свом даљем путу ка западној Европи.Словеначки медији извештавају да је око 250 људи кренуло пешице ка Аустрији из избегличког центра у Марибору на североистоку земље.