У ФУКУШИМИ ЗАБРИНУТИ ЗБОГ ИСПУШТАЊА РАДИОАКТИВНЕ ВОДЕ У ОКЕАН: Нико нам неће куповати РИБУ
ТОКИО: Директор Међународне агенције УН за нуклеарну енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси, састао се данас са становницима у области НЕ Фукушима, забринутим око безбедности плана владе Јапана за пуштање у океан пречишћене радиоактивне воде из разорене нуклеарне електране Фукушима Даиићи.
ТУ плану за ослобађање радиоактивне воде из Фукушиме, који је одобрила ИАЕА, наводи се да би ослобађање воде имало занемарљив утицај на животну средину, пренео је Ројтерс. Јапански рибарски синдикати се дуго противе овом плану и упозоравају да би поништио напоре уложене на поправљање штете нанете извозу јапанских прехрамбених производа из страха од радијације, иако Јапан редовно тестира улов рибе и морских плодова уловљених у области Фукушиме и тврди да су безбедни за конзумацију.
„Централна влада морала би да разуме да се оштро противимо плану испуштања воде из Фукушиме у океан", изјавио је председник Удружења рибара Фукушиме Тетсу Нозаки на данашњем састанку на којем је учествовао Гроси. Он је рекао нема магично решење за сумње и забринутости, али је истакао да ће ИАЕА бити уз грађане у деценијама које долазе, док и последња кап воде не буде безбедно испуштена.
Гроси цће данас посетити и уништену нуклеарну електрану и у том месту отворити канцеларију ИАЕА, која ће надгледати сукцесивно ослобађање воде у наредних 30 до 40 година.
У саопштењу оператора НЕ Фукушима, компаније Tokyo Елецтриц Power (Тепцо), наводи се да је око 1,3 милиона тона воде ускладиштене у огромним резервоарима на локацији НЕ филтрирано кроз напредни систем за прераду течности (Алпи), како би се уклонила већина радиоактивних елемената осим трицијума, изотопа водоника који је тешко одвојити од воде. Обрађена вода, пре него што кроз специјално конструисани подводни тунел буде испуштена у океан, километар од обале, биће разблажена морском водом, тако да концентрација трицијума буде знатно испод међународно одобрених нивоа.
Очекује се да ће тај процес почети већ у августу, пренели су јапански медији.