Трамп са Кимом у "мисији мира", први минут пресудан
СИНГАПУР: Сва међународна пажња усмерена је на Сингапур и историјски састанак севернокорејског лидера Ким Џонг Уна и америчког председника Доналда Трампа којем ће тај сусрет бити до сада најтежи тест, пише АП.
Трамп ће у тој, како је сам назвао "мисији мира", покушати у уторак у разговору са Кимом лично да испреговара окончање нуклеарног програма Северне Кореје.АП наводи да је "импулсивном америчком председнику" у историјском првом састанку лидера две земље импулсивност испред планирања.
Наиме, за разлику од традиционалних сусрета шефова држава где се већи део посла заврши унапред, амерички званичници указују да ће једина сигурна ствар уочи разговора у Сингапуру бити њихова непредвидљивост.
Трамп је данас стигао у Сингапур, четири сата после Kima.Prеthodnog дана је новинарима рекао да се "осећа самоуверено"."Сматрам да Ким Џонг Ун жели да учини велико за свој народ и он има ту шансу коју неће поново имати", казао је Трамп.
Директор програма америчко-корејске политике у Савету за спољне односе Скот Снајдер описао је самит као догођај који је "продуцирао Ким, режирао јужнокорејски председник Мун Џае-Ин, а инспирисао Трамп".Трамп је раније изјавио да ће исход састанка у многоме зависити од његовог инстикта. Како тврди, "већ у првом минуту" састанка са Кимом знаће да ли је севернокорејски лидер озбиљан.
"Мислим да ћу веома брзо знати да ли ће се или не, према мом мишљењу, догодити нешто позитивно. И уколико будем сматрао да се то неће догодити, нећу трошити своје време. Нећу ни његово време да трошим", казао је Трамп.
Трамп је за Кима рекао да је лидер са "непознатом личношћу" и да људи не знају много о њему.АП наводи да су саветници Беле куће навели да је Трамп, у данима након што је добио први позив Кима, постао опседнут визијом добијања Нобелове награде за мир.
Постоје и страховања да би, због велике жеље да се постигне договор, Трамп могао да пристане на сваки договор, па чак и лош.Ким се састао са премијером Сингапура Ли Хсијен Лунгом уочи историјског самита са америчким председником на сингапурском острву Сентоса.
Ким је Лију рекао:"Цео свет посматра историјски самит између Демократске Народне Републике Кореје и Сједињених Америчких Држава, и захваљујући вашим искреним напорима...у могућности смо да завршимо припреме за историјски самит".Сваки потез севернокорејског лидера пратиће 3.000 новинара окупљених у Сингапуру као и знатижељници широм света.
Америчка агенција навела је да је то одраз интензивне глобалне радозналости због изненадног Кимовог окретања ка дипломатији последњих неколико месеци, након неколико нуклеарних и ракетних испитивања у Северној Кореји прошле године што је изазвало озбиљне страхове од рата.
Предвиђено је да се Ким и Трамп састану у уторак у 9 сати по локалном времену, ради разговора о окончању нуклеарног програма Северне Кореје и трансформисања те изоловане земље, која је под оштрим међународним санкцијама због свог нуклеарног програма.