Спасена четири дечака, остали и даље заробљени у пећини
БАНГКОК: Четири дечака извучена су из пећине на северу Тајланда, у оквиру операције спасавања која је тренутно обустављена на десет до 20 сати.
Како јавља BBC, обилна киша поново је почела да пада изнад пећине. На конференцији за новинаре саопштено је да је акција обустављена, јер спасилачким екипама требна најмање 10 сати да се прирпеме за наставак операције. Акција ће се наставити сутра ујутру по локалном времену.
Ројтерс је првобитно, позивајући се на високо позиционираног члана медицинског спасилачког тима, јавио да је шест дечака изашло из поплављене пећине на Тајланду, али је потом објавио исправку да су из пећине извучена четири дечака.
Гувернер провинције Чијанг Рај, Наронгсак Осатанакорн, који је надлежан за акцију спасавања 12 дечака и њиховог тренера, изјавио је данас да операција тече "боље него што је очекивано".
Обраћајући се на конференцији за медије након што су спасиоци извукли четири дечака из пећине, у којој су били заробљени више од две недеље, Наронгсак је рекао да су чцетири дечака одведена у болницу.
Није познато у каквом се стању они налазе, напомиње АП.
Наронгсак је нагласио да су из пећине прво извучени најздравији дечаци и додао да ће наредна фаза операције спасавања почети за 10 до 20 сати.
Он је нагласио да је у акцији спасавања учествовало 13 страних и пет тајландских рониоца, а да је сваки дечак извучен у пратњи два рониоца.
Неки од дечака пребачени су хеликоптером у оближњи град Чијанг Рај, где су их возила хитне помоћи пребацила у болницу, истиче Ројтерс.
Дечаци, старости од 11 до 16 година, нестали су заједно са 25-огодишњим тренером 23. јуна.
Раније данас командант војске, који учествује у спасилачкој мисији, рекао је да ће спасавање дечака трајати три до четири дана, зависно од временских услова.
Спасилачки тимови увежбавали су план за извлачење дечака неколико дана, рекао је Наронгсак додајући да су успели да значајно смање ниво воде у пећини, али да је потребно да брзо напредују.
Према раније објављеном плану спасавања, предвиђено је да рониоци буду опремљени маскама које покривају читаво лице и носе канистере са кисеоником.
Наводи се да ће два рониоца пратити по једног дечака, а рониће заједно и имаће канап који ће служити као водиља.
У плану се додаје да када буду прилазили изузетно уским деловима пећине, рониоци ће са леђа скидати канистере са кисеоником, потом ће водити дечаке кроз уске пролазе и затим заједно настављати даље, све док не дођу до пећинске просторије од које ће моћи да одшетају до излаза.
BBC је објавио снимак унутрашњости пећине, а како се на снимку види и према речима извештаца, у пећини је "мрачно, влажно и веома клаустрофобично.
Акција спасавања дечака и тренера почела је рано јутрос по локалном времену.
У суботу је званично почела сезона монсуна у Тајланду, која траје до октобра.
Дечаци се у пећини Там Луанг налазе од 23. јуна и пуних девет дана није се знало да ли су живи.