Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шта још стоји Бајдену на путу до Беле куће?

10.11.2020. 16:12 16:16
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Џоу Бајдену на путу до Беле куће предстоје још три корака, од којих један - изјашњавање судова по приговорима штаба његовог противкандидата Доналда Трампа - "пада" у првој недељи децембра, а следи електорско гласање 14. децембра и, на крају, заједничка седница оба дома Конгреса, 6. јануара, на којој ће бити констатовани електорски гласови и проглашен победник избора.

Ни један од ова три корака, по оцени већине аналитичара, неће променити однос снага, односно "оспорити" избор Џоа Бајдена за новог председника САД, чију победу су кључни амерички медији прогласили четири дана после избора на основу прелиминарних резултата.



Мало ко и оспорава Бајденову победу, колико начин на који су избори спроведени у појединим савезним државама.



Отуда и приговори Трамповог штаба, иако нико не очекује да ће чак и евентуално поновно пребројавање гласова у некој америчкој држави, уколико судови уваже приговоре, довести до промене исхода избора.



"Најпре се изјашњавају судови на државном нивоу, односно у свакој од држава у којима су поднети приговори", објашњава за Танјуг процедуру асистент на ФПН у Београду Милан Крстић.



Неки приговори Трамповог штаба, додаје Крстић, већ су одбачени, али ће се о некима тек расправљати.



Како објашњава, до почетка децембра морају да буду завршена и сва поновна пребројавања.



"То ће се десити, рецимо, у Џорџији, можда и у Висконсину", каже Крстић.



Након тога ће бити одржан састанак електорског колеџа, 14. децембра, који се заправо не одиграва на једном месту, већ се делегати, односно електори састају свако у својој држави, у законодавном телу те државе и тамо фактички своје гласове дају кандидату са чије листе су бирани, каже Крстић.



Дешава се да некада неки електор буде "неверан", односно да не гласа за кандидата са чије листе је изабран али, каже Крстић, то никада до сада није променило исход избора.



Након тога, 6. јануара 2021, потврђује се да је један кандидат изабран за председника САД, на заједничкој седници оба дома Конгреса, дакле и Сената и Представничког дома, где се броје гласови, који су prеthodno дати 14. децембра.



Заједничка седница, иначе, увек пада у први понедељак након друге среде у децембру.



Коначно, за 20. јануара предвиђена је званична инаугурација 46. председника САД.



После тога, Трамп ће морати да уступи Белу кућу новом станару, мада Крстић не искључује могућност да се Трамп "исели" раније и не дочека свог наследника.



На питање каква је тренутна ситуација са бројањем гласова, имајући у виду да изборни процес у САД још није окончан, Крстић каже да је извесно да је победник Џозеф Бајден, али да је преостало да се то потврди у "још неколико држава".



"Не знамо победника у Џорџији и ту очекујемо поновно пребројавање гласова имајући у виду малу разлику", каже Крстић и наглашава да, чим је разлика мања од 0,5 одсто, по правилу, на захтев једног кандидата, долази до поновног пребројавања гласова.



Међутим, објашњава он, ни потврда да је Трамп победио у Северној Каролини, па чак ни ситуација у којој би у поновном пребројавању у Џорџији ипак дошло до предности у корист Трампа - не може променити тренутни исход избора.



"У Пенсилванији је успео да победи Бајден, уз већ мање-више prеthodno потврђене победе у Мичигену и Висконсину, као и Невади. Можемо да кажемо да је готово извесно да је победник избора Џозеф Бајден, иако ту није крај, јер сада чекамо судске одлуке", понавља Крстић.



Трампов главни адвокат и бивши градоначелник Њујорка Рудолф Ђулијани тврди да су избори покрадени у минимум три или четири државе, а можда и у десет, подсећа Крстић и додаје да ће Републиканци то ипак морати да аргументују на суду.



"Два основна приговора које Трампова кампања износи су да на многим бирачким местима где су се бројали гласови није било могуће да буде присутан посматрач Републиканске партије и да су се рачунали гласови који су стизали поштом након дана избора, односно након 3. новембра, иако су били датирани на сам тај дан или дан раније", каже Крстић.



Трампова кампања тврди да то није у складу са законском регулативом, те да не постоји основ да се гласови пристигли по затварању бирачких места, прихвате као важећи гласови, објашњава Крстић.



"Републиканци такође тврде да су на неким местима нелегално убачени гласови, али су то ипак мање битне замерке у односу на ове две кључне", додаје.

Пише:
Пошаљите коментар
Борба републиканаца и Бајдена око Обамакера

Борба републиканаца и Бајдена око Обамакера

10.11.2020. 13:13 13:17