Спутњик: Сукоб Америке и Кине изнад Филипина
Циљ евентуалне војне интервенције Сједињених Држава на Филипине јесте да се потврди америчко присуство у југоисточној Азији, што је за САД од стратешког значаја у будућем политичком надметању са Кином, пише Спутњик.
Сједињене Америчке Државе намеравају да отпочну војну операцију у којој ће Ратно ваздухопловство те земље извести ваздушне нападе на позиције ДАЕШ-а на територији Филипина, јављају амерички медији, позивајући се на изворе у Министарству одбране. Претпоставља се да ће у акцији бити коришћени дронови, то јест беспилотне летелице.
Коментаришући евентуалну интервенцију шеф Центра за проучавање проблема националне безбедности из Москве, Александар Жилин, за Спутњик каже да ситуација подсећа на оно што се догодило у Сирији, али и у другим земљама у којима је Америка интервенисала.
„Прво долази до дестабилизације ситуације, а онда у помоћ долази велики савезник и пријатељ — САД, које под изговором борбе против тероризма постижу сопствене циљеве, мењају владе и стварају себи упоришта у различитим регионима. Интересантно је да се тамо где постоје амерички интереси једног дана обавезно појаве терористи, зато не искључујем ’сиријски сценарио‘ на Филипинима, посебно имајући у виду да Дутерте није баш лојалан Вашингтону“, каже Жилин.
На Филипинима се већ налази мала група америчких војника који пружају подршку земљи у борби против, како се наводи, милитаната ДАЕШ-а. Међутим, истраживач-сарадник на Институту за међународну политику и привреду Владимир Трапара каже да управо ова тврдња о борби против ДАЕШ-а открива праве намере Сједињених Држава.
Засад је сигурно само једно, ако Америчко ратно ваздухопловство изведе нападе на положаје милитаната на Филипинима, то сигурно неће урадити без сагласности руководства те земље.
Иако се филипински званичници још нису огласили, о извесности америчке „офанзиве“ говори и изјава државног секретара САД Рекса Тилерсона, који је на самиту АСЕАН одржаном у Манили, нагласио да Вашингтон размењује обавештајне податке о екстремистима са Филипинима и да јој је уступио неколико лаких авиона и дронова за ваздушно извиђање.
Истовремено, из Пентагона је стигло подсећање да Вашингтон већ петнаест година сарађује са Манилом у борби против тероризма.