Сифилис све чешћи у Европи
Број случајева сифилиса значајно је порастао током протеклих десет година и та је болест, први пут од 2000, постала чешћа у неким земљама од нових случајева заразе ХИВ-ом, упозорили су европски стручњаци, а преноси Спутњик.
Од 2010. забележен је пораст од 70 одсто полно преносивих болести, показује извештај Европског центра за контролу и превенцију болести (ЕЦДЦ).
„Пораст заразе сифилисом који уочавамо широм Европе резултат је неколико фактора, међу којима су полни односи без заштите попут кондома и одржавање односа са више партнера у комбинацији с мањим страхом од заразе ХИВ-ом“, каже Ендру Амато Гаучи, стручњак ЕЦДЦ-а за полно преносиве болести.
Европски извештај уследио је након што је Светска здравствена организација прошлог месеца објавила да се око милион људи дневно зарази неком полно преносивом болешћу, пренео је хрватски портал „Експрес“.
Нелечени сифилис прате тешке компликације и код жена и код мушкараца, укључујући мртворођенчад или смрти новорођенчади и повећани ризик од заразе ХИВ-ом. Сифилис је био међу водећим узроцима смрти беба широм света у 2016.
ЕЦДЦ са седиштем у Стокхолму, који прати здравље и болести у Европи објавио је да је више од 260.000 случајева сифилиса забележено у 30 земаља од 2007. до 2017. У 2017. број нових случајева сифилиса достигао је највиши ниво, са више од 33.000 пријављених случајева, према ЕЦДЦ-у.
То значи да је први пут од почетка новог миленијума у Европи забележено више нових случајева сифилиса него нових случајева заразе вирусом ХИВ-а, који узрокује сиду.
Проблем варира од земље до земље, па се стопа више него удвостручила у пет земаља – Великој Британији, Немачкој, Ирској, Исланду и на Малти, али се преполовила у Естонији и Румунији.