Сеул: Ракета Пјонгјанга може да досегне 13.000 километара и Вашингтон
СЕУЛ: Министарство одбране Јужне Кореје саопштило је данас да нова балистичка ракета Северне Кореје Хвасонг-15 има потенцијал да погоди мете које су удаљене до 13.000 километара, што укључује и Вашингтон.
Након што је Северна Кореја извела пре два дана најновији тест нуклеарне балистичке ракете, слика о импресивном технолошком достигнућу те земље постаје све јаснија као и то шта преостаје да би заиста могла да представља претњу по САД, наводи АП.
Многа питања остају отворена, али постоји сагласност владе Сеула и спољашњих анализа да велика интерконтинектална балистичка ракета "хвасонг-15" представља значајан корак напред, приближавајући Северну Кореју њеном циљу поседовања широког арсенала нуклеарних ракета далеког домета, већ можда средином следеће године.
Она је, како се наводи, много већа од prеthodnе ракете Пјонгјанга "хвасонг-14" и дизајнирана је тако да може да носи много веће бојеве главе, што потврђује наводе Пјонгјанга да "хвасонг-15" може да носи "супер-велике тешке нуклеарне главе".
Северна Кореја је саопштила да је ракета која је у среду лансирана достигла успон од 4.475 километара а да је летела 950 километара падајући близу Јапана након што је лансирана са места у Пјонгјангу на путању којом ће избећи друге земље, ти подаци о лету слични су оним које је објавила и војска Јужне Кореје.
Пјонгјанг је описао своју нову интерконтиненталну балистичку ракету као "значајно моћнију" од ракете "хвасонг-14" након лансирања у среду, а војска Јужне Кореје сада наводи да је "хвасонг-15" знатно већа и потенцијално има могућност да носи веће бојеве главе.
Председник Јужне Кореје Мун Џе-ин је поделио ове процене са председником САД Доналдом Трампом у телефонском разговору.
Још увек, како се наводи, није јасно колико је близу ракета да буде заиста спремна за борбу.
Министарство одбране Јужне Кореје је саопштило пред посланицима да је неопходно даље истраживање како би одредили да ли бојева глава ракете може да опстане поновни пролазак кроз атмосферу, прецизно погоди мету и прописно се детонира.
Мајкл Елеман аналитичар Испред Института за стратешке студије навео је да је могуће да је ракета дизајнирана да носи мамце или друге врсте технологије за контрамере које могу да "збуне" ракетни систем одбране САД.
Он је додао да "ако је прихватљиво ниско поверење у поузданост пројектила, два или три теста у наредних четири до шест месеци можда су све што је потребно пре него што (севернокорејски председник) Ким Џонг Ун прогласи Хвасонг-15 спремним за борбу".
И овај тест наишао је на осуде међународне заједнице, а САД су након њега упозориле руководство Северне Кореје да ће та земља бити "потпуно уништена" ако избије рат, док је америчка амбасадорка при УН Ники Хејли рекла на хитно саказаној седници Савета безбедности УН тим поводом да САД никад нису желеле рат са Северном Корејом.
"Ако до рата дође, то ће бити због континуираних акција агресије какву смо виделу у уторак. А ако до рата дође, нема грешке, севернокорејски режим ће бити потпуно уништен", рекла је Хејли.