Самит Г20: Оптимизам у сенци конфликата
БУЕНОС АЈРЕС: Дводневни Самит 20 најразвијенијих земаља света почео је у Буенос Ајресу, а на столу су бројне теме – од проблема светске трговине, до климатских промена.
На самом почетку самита склопљени су први економски договори, а због безбедности и протеста антиглобалиста, аргентинске власти су позвале грађане престонице да, ако могу, напусте град до недеље.
Опрезан оптимизам на почетку најнапетијег самита 20 земаља, које чине 80 одсто светског бруто производа. О запошљавању у ери дигитализације, глобалном развоју, смањењу сиромаштва, климатским питањима расправља се у сенци америчко-кинеског трговинског рата и руско-украјинског сукоба у Азовском мору.
"Желим да на самиту Г20 светски лидери покажу спремност да заједно раде у корист свих људи. Јер у свету економске неједнакости, неједнакост и неправда расту, уместо да се смањују", каже председник Аргентине Маурисио Макри, преноси РТС.
Већ у првим сатима 10. самита Г20 – Сједињене Државе, Канада и Мексико потписали су нови НАФТА трговински споразум. Својом политиком по принципу "Америка на првом месту", председник Доналд Трамп разљутио је и савезнике и ривале.
"Кина жели трговински споразум са Сједињеним Државама – и отворен сам за то. Али свиђа ми се постојећи уговор, јер у Америку из Кине улазе милијарде долара, од царина и такси", истице амерички председник Доналд Трамп.
У Буенос Ајресу не мањка изневерених очекивања због најављеног, па отказаног сусрета руског и америчког председника, због Украјине.
"То је последица твитовања у стилу Доналда Трампа, а то не помаже решавању светских проблема. Нема љубави на силу! Ако ситуација у Америци, притисци русофоба, попут Украјине и спонзора спрече америчког председника да има нормалне односе са Русијом – чекаћемо на нову прилику", напомиње министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
Скуп "велике двадесеторке" почиње и у неспоразумима у протоколу и преводима, дипломатским тестом за саудијског принца Мухамеда бин Салмана, кашњењем немачке канцеларке Ангеле Меркел, позивима да се окончају економски ратови.
"Осим о трговинским ратовима, хајде да разговарамо и о Сирији, Јемену, агресији на Украјину. За неке проблеме треба нам само добра воља", истиче председник Европског савета Доналд Туск.
За сада, воље не мањка антиглобалистима, којима ипак неће бити лако да одрже најављене протесте у Буенос Ајресу, јер је на улицама више од 22.000 полицајаца.