Русија се припрема да прва у свету одобри вакцину за корону
МОСКВА: Русија намерава да буде прва у свету која ће одобрити вакцину за коронавирус за мање од две недеље.
Руски званичници изјавили су за CNN да раде на томе да вакцина, коју је развио московски институт Гамалеја буде одобрена до 10. августа или раније.
Она ће бити одобрена за јавну употребу, а први ће је добити здравствени радници.
"То је тренутак Спутњика", рекао је Кирил Дмитриев, шеф руског фонда за суверено богатство, који финансира руска истраживања вакцине, мислећи на на успешно лансирање првог сателита на свету од стране Совјетског Савеза 1957. године.
"Американци су били изненађени када су чули звук Спутњика. Исто је и са овом вакцином. Русија ће је имати прва", додао је он.
Русија, међутим, није објавила никакве научне податке о свом тестирању вакцине и CNN није у могућности да потврди њену тврдњу о сигурности или ефикасности.
Критичари наводе да постоји притисак да се развије вакцина услед политичког утицаја Кремља, који жели да представи Русију као глобалну научну силу.
Постоји, такође, велика забринутост да је тестирање вакцине на људима непотпуно.
Десетине проба са вакцинама су у току широм света, а на малом броју се испитује ефикасност, међутим, већина истраживача упозорава да је остало много посла пре него што вакцине могу да буду одобрене.
Док су неке глобалне вакцине у трећој фази испитивања, руска вакцина тек треба да заврши другу фазу.
Истраживачи планирају да ту фазу заврше до 3. августа, а затим спроведу трећу фазу испитивања паралелно са вакцинисањем медицинских радника.
Руски научници кажу да је вакцина брзо развијена јер је модификована верзија оне која већ постоји за борбу против других болести.
Такав приступ постоји и у многим другим земљама и другим компанијама.
Модерна, чију вакцину подржава америчка влада и која је у понедељак започела тестирање треће фазе, развила је вакцину против корона вируса на окосници вакцине коју је развијала за сродни вирус, МЕРС.
Иако је то убрзало развојни процес, амерички и европски регулатори захтевају комплетан тест безбедности и ефикасности вакцине.
Руско министарство одбране саопштило је да су руски војници били добровољци у испитивањима на људима.
У снимљеним коментарима достављеним CNN-u, Александер Гинсбург, директор пројекта, рекао је да је већ себе вакцинисао.
"Русија је показала своју лидерску позицију у развоју вакцина и своју доказану платформу вакцина против еболе и МЕРС-а, како би донела прво сигурно и ефикасно решење за највећи проблем на свету", изјавио је Дмитриев раније за CNN.
Светска здравствена оргнаизација је навела да нема одобрене вакцине за МЕРС.
Руско министарство здравља, које још није потврдило август као датум одобрења, саопштило је да ће медицинско особље које се налази на првој линији фронта бити прво вакцинисано, након што вакцина буде одобрена за јавну употребу.