Савет УН одбио и руску и америчку резолуцију за Венецуелу
ЖЕНЕВА: Савет безбедности УН одбио је данас и руски и амерички нацрт резолуције о Венецуели, зацементиравши тиме глобални раздор по питању односа према кризи у овој јужноамеричкој држави.
Русија и САД налазе се на супротним странама у Венецуели, будући да први подржавају законитог председника Николаса Мадура, а други самопроглашеног привременог председника Хуана Гваида, преноси Ројтерс.
Русија и Кина ставиле су данас вето на нацрт резолуције САД по којем би Савет безбедности УН требало да позове на слободне и непристрасне председничке изборе у Венецуели и неометано достављање хуманитарне помоћи.
Амерички нацрт резолуције добио је тражени минимум од девет гласова,
што је присилило Русију и Кину да уложе вето. Јужна Африка је такође гласала
против док су Индонезија, Екваторијална Гвинеја и Обала Слоноваче биле уздржане.
"Гласајући против резолуције неке од чланица овог савета настављају да штите Мадура и продужавају патњу венецуеланског народа", рекао је специјални изсланик САД за Венецуелу у обраћању савету.
Савет је затим гласао за нацрт руске резолуције у којем се изражава подршка политичком решењу у Венецуели и влади председника Мадура као примарном координатору међународне помоћи.
Русија и Кина ставиле су данас вето на нацрт резолуције САД да Савет безбедности УН позове на слободне и непристрасне председничке изборе у Венецуели и неометано достављање хуманитарне помоћи.
Амерички нацрт резолуције је добио минимум од девет гласова, што је присилило Русију и Кину да уложе вето. Јужна Африка је такође гласала
против док су Индонезија, Екваторијална Гвинеја и Обала Слоноваче биле суздржане, преноси Ројтерс.
Нацрт резолуције позива на "почетак мирног политичког процеса који ће довести до слободних, фер и кредибилних председничких избора", наводи агенција.
Поред тога указује се на "потребу да се спречи даље погоршање хуманитарне ситуације у Венецуели", као и о достављању хуманитарне помоћи народу Венецуеле.
Руски нацрт је одбијем након што је добио само четири гласа за. Четири земље су биле уздржане, а остатак 15-чланог савета је био против. Резолуцији је потребно најмање девет гласова и да ниједна од пет сталних чланица не уложи вето, преноси Ројтерс.
"Веома смо забринути због чињенице да би данашњи састанак могао бити искоришћен као корак ка припреми стварне, а не хуманитарне, интервенције...као последице наводне немогућности Савета за безбедност да разреши ситуацију у Венецуели", рекао је амбасадор Русије у УН Василиј Небензија након гласања о нацрту САД.
"Проблеме Венецуеле требало би да решава народ Венецуеле", рекао је заменик кинеског амбасадора у УН Ву Хаитао.
САД су у понедлејак увеле нове санкције Венецуели након што је насилно спречен улазак хуманитарне помоћи у ту земљу.