Риши Сунак - први британски премијер азијатског порекла
ЛОНДОН: Бивши британски министар финансија Риши Сунак (42), који је данас изабран за новог лидера Конзервативне странке, биће први британски премијер азијатског порекла и најмлађи председник владе после више од 200 година.
Сунак је један од најбогатијих политичара у Вестминстеру кога чекају огромни економски изазови са којима се суочава Велика Британија, пренео је Би-Би-Си.
Он је био другопласирани после Лиз Трас на prеthodnim изборима за лидерство Конзервативне странке и функцију председника владе одржаним прошлог месеца, а током изборног процеса упозоравао је да ће порески планови његове ривалке нашкодити британској привреди.
Међутим, није успео да убеди чланове партије да је он прави човек за тај посао и изгубио је за 21.000 гласова разлике.
Сунакови родитељи доселили су се у Велику Британију из источне Африке и обоје су индијског порекла.
Рођен у Sauthеmptonu 1980. године, приватно се школовао, а касније је студирао на Оксфордском универзитету, а потом и на Стенфорду.
Више пута је говорио да би "образовање светске класе" требало да буде право по рођењу.
Сунак је у више наврата током последње кампање за лидера странке говорио и како је помагао својој мајци, која је водила апотеку, водећи књиге, платне спискове и рачуне.
Био је аналитичар Голдман Сакса и партнер хеџ фонда, док га лабуристи описују као припадника екстра богате елите.
Постао је посланик 2015. и мало ко ван Вестминстера је чуо за њега, али је до фебруара 2020. године већ био канцелар благајне.
Врло брзо је морао да се ухвати у коштац са пандемијом коронавируса, потрошивши огромне количине новца на покушаје да одржи привреду у животу током закључавања, што је појачало његову популарност.
Међутим, брак са кћерком индијског милијардера повећава бригу његове странке да је исувише удаљен од обичних људи који размишљају да ли да потроше новац на храну или грејање.
Његова репутација претрпела је велики ударац после контроверзе управо везане за његову супругу, која је признала да не плаћа порез на зараду у иностранству, да би недуго затим био новчано кажњен због кршења правила карантина.