Ријад уводи порез од 100% за наргила барове, бес у јавности
РИЈАД: Одлука министарства за рурална и питања локалних самоуправа Саудијске Арабије да уведе стопроцентни порез за ресторане у којима се пуши наргила изазвала је салве критика на друштвеним мрежама у тој краљевини.
Пушење наргиле је популаран провод у тој земљи, а нови порез ће се примењивати чак и на непушаче ако посете ресторан у којем се пружа таква врста услуге, пише Раша тудеј (РТ).
Неки ресторани су због тога већ престали да нуде наргиле, док су други снизили цене.
У службеном гласнику владе, објављеном овог месеца, наведено је да ће се порез примењивати на све дуванске производе, али су из министарства објаснили да ће се одлука односити "на укупан рачун направљен у објекту који пошлужује дуванске производе".
На друштвеним мрежама у Саудијској Арабији је тренутно у тренду хаштаг "порез на наргила барове“, где корисници објављују фотографије својих рачуна из тих ресторана са више него удвострученим износом од првобитног када се обрачуна нови 100-процентни порез заједно са непопуларним порезом на додату вредност од пет посто, који је ступио на снагу прошле године.
Нова мера долази поврх других уведених раније, како што је смањења субвенција за гориво и струју и увођење нових накнада на неке производе, између осталог на цигарете и безалкохолна пића.
Неки оцењују да би нови порез могао да буде у функцији заштите јавног здравља, док други жестоко критикују потез владе.
"Ово је индиректан начин да се забрани наргила а да се у ствари не изрекне забрана", написао је један корисник Твитера.
Други је истакао да је одлука владе у супротности са прокламованим циљевима из програма "Висион 2030" о промени ултраконзервативног имиџа земље и оживљавању економије.
Саудијски колумниста Башам Фатини критиковао је износ пореза као неодмерен.
"Претпоставимо да ће порез на дуван користити животној средини и здрављу, али да ли је логично да буде 100 одсто! Мора бити да је министарство погрешно разумело Визију (2030)", написао је он.
Отварање земље ка развоју туризма и подстицање инвестиција су у фокусу програма реформи "Висион 2030" принца престолонаследника Мохамеда бин Салмана за дистанцирање саудијске економије од превеликог ослањања на нафту.