Прве заједничке ЕУ резерве респиратора
БРИСЕЛ: ЕУ очекује прву испоруку у оквиру новоуспостављеног система стратешких залиха медицинске опреме.
Ради се о 150 респиратора плаћених из ЕУ буџета, а који ће бити прослеђени земљама где су напотребнији, кажу у Европској комисији.
”Стварамо стратешку резерву респиратора да их пошаљемо у државе којима су најпотребније. Румунија је понудила да буде прва земља која је домаћин ове резерве у ЕУ”, каже председница ЕК Урсула фон дер Лајен.
Урсула фон дер Лајен је у видео обраћању нагласила да је цела ЕУ погођена корна вирусом, али и да су Шпанија и Италија погођене ”раније и теже” него друге.
”Подршка ЕУ и других земаља чланица је од пресудне важности да би им се помогло да се изборе са пандемијом. Наша европска солидарност може спасити животе. Болницама у овим земљама најпотребније су респиратори”, каже фон дер Лајен.
У Бриселу подсећају да је прошле недеље у Италију стигао први тим лекара из Румуније и Норвешке.
Најављује се да је и Данска спремила помоћ Италијанима у виду репиратора и мобилне тренске болнице.
”У овој још невиђеној кризи јачи смо ако смо заједно у Европској унији”, оцењује фон дер Лајен.
Она додаје да је ЕУ преко система заједничких набавки наручила респираторе како и заштину медицинску опрему.
Систем заједничких набавки медицинске опреме отворен и за земље Западног Балкна које су показе интресовање да се прикључе овој ЕУ иницијативи, објашањају у Комисији.
Додаје се да ће испоруке наручене опреме зависити као од брзнине потписивања уговора, тако и од капацитета произвођача, као и да ће цене бити повољније због већих количина које се заједнички наручују.