Предизбори у Ајови: Аутсајдер у вођству
АЈОВА: Питер Бутиџиџ води у трци демократских кандидата у Ајови, иако пре почетка кампање за њега једва да је неко чуо, пише "Дојче веле".
Наводи, међутим, да се он током ТВ-дебата солидно показао, а да је сада питање може ли стварно да добије унутарстраначке изборе."Још се покоји новинар мучи да му изговори име како треба, јер се Buttigieg отима правилима и чита као Бутиџиџ", примећује аутор зекста.
Иначе, он се зове Питер, мада га сви зову Пит, до краја прошле године био је градоначелник родног градића Саут Бенд у Индијани, а онда се одлучио да уђе у трку за демократску кандидатуру на председничким изборима.
То је многима деловало превише храбро или превише лудо, примећује ДВ, а посебно јер је некима Бутиџиџ (38) превише зелен, а другима делује мало вероватно да декларисани хомосексуалац може добити довољну подршку у данашњој Америци.
Али, како пристижу резултати из Ајове, прве државе у којој су чланови Демократа бирали, Бутиџиџ се помаља из аутсајдерске сенке.
На основу 70 одсто обрађених изборних јединица, он је у вођству са 27 одсто гласова. Следе левичарски сенатор Берни Сандерс са 25 одсто, Елизабет Ворен са 18 одсто, те бивши потпредседник САД Џозеф Бајден са разочаравајућих 15 одсто.
Бутиџиџ је већ прогласио победу у Ајови и то говорећи присталицама у Њу Хемпширу, где се следеће седмице одржава гласање.
Није уобичајено да се на коначан исход гласања оволико чека нити да он стиже "на кашичицу", а према наводима медија, Демократе су имале "технички проблем" с апликацијом којом се пребројавају гласови па се још не зна када ће обухватан резултат бити познат.
То "проклизавање" Демократа у Ајови је председник Доналд Трамп искористио да се запита како поверити државу онима који нису у стању да како треба организују гласање у маленој Ајови.
У тој држави се не гласа убацивањем листића, већ у кокусима - на партијским окупљањима у окрузима, где се у компликованом надгласавању и прегласавању долази до тога који округ кога подржава.
Унутарстраначки избори традиционално почињу у Ајови и стога ова држава са свега 3,2 милиона становника има посебан симболични значај.
Додуше, победа у Ајови носи свега 41 од 3.979 делегатских гласова на нивоу целих Сједињених Држава, али се сматра да се ту зацртавају фаворити и назначавају дебакли.
Код Републиканаца актуелни председник Доналд Трамп нема озбиљних такмаца те ће за њега унутарпартијски избор бити практично формалност.
Победник међу Демократама ће изаћи на црту Трампу на председничким изборима 3. новембра ове године.