Пола године након разорног земљотреса у Турској: И даље РУШЕВИНЕ И ШАТОРИ
БОН: Пре тачно шест месеци разоран земљотрес погодио је југоисток Турске и север Сирије, а Дојче веле тим поводом пише да југоистоком Турске и даље доминирају рушевине, да хиљаде људи живи у шаторима и да још нема водоснадбевања нити нових станова.
Дојче веле наводи да је, пола године након земљотреса у којем је у Турској погинуло око 60.000 људи, а двоструко више повређено, обишао провинцију Хатај где су уништени зграда бившег парламента и древна џамија.
Новинар Дојче велеа разговарао је са Лејлом Шекер (35), која живи сама у шатору на ливади поред места где јој је некада била кућа.
"Ово више није Хатај него град духова", рекла је она.
Како наводи, кућа није обновљена, намирнице се добијају као помоћ јер у близини нема супермаркета, а ни водовод не ради.
"Шест месеци без капи воде. Неки имају бунаре, али ми немамо ништа. Ничега овде нема, осим бактерија и мува", рекла је она.
Градска лекарска комора у Антакији, главном граду провинције, саопштила је да тренутно само 10 одсто људи има текућу воду.
Лекари упозоравају да мањак хигијене води тешким обољењима, могуће и заразама.
Урбанистичка комора Хатаја наводи да је 600.000 људи остало без крова над главом у земљотресу што је више од трећине становника.
Многи су напустили провинцију, а други живе у шаторима.
Турска планира да изгради више од 3.000 нових зграда са 255.000 станова, који би требало да буду готови до децембра.
Дојче веле оцењује да је нејасно шта ће бити са 15.000 зграда и кућа код којих је утврђена штета "средњег степена" и пита да се да ли смеју ти објекти да се користе или ће бити срушени.
Тек крајем године ће, према плановима, све рушевине бити уклоњене.
Дојче веле