ПАПА ФРАЊА ПОРУЧИО ДА СЕ МИР НЕ ГРАДИ ОРУЖЈЕМ И ПОЗВАО НА ПРЕКИД ВАТРЕ У ГАЗИ Против подела на Западном Балкану
РИМ: Папа Фрања је позвао је данас на прекид ватре у Гази и приступ хуманитарној помоћи у том подручју, и истакао да се мир никад не гради оружјем, већ ''пружањем руку и отварањем срца'', а у својој ускршњој поруци осврнуо се и на Западни Балкан рекавши да етничке, културне и верске разлике не смеју бити узрок поделе.
''Док позивам на поштовање принципа међународног права, надам се општој размени свих затвореника између Русије и Украјине: сви за све. Штавише, још једном апелујем да се омогући загарантован приступ хуманитарној помоћи у Гази, ослобађање талаца киднапованих 7. октобра, као и хитан прекид ватре у Гази'', рекао је папа у ускршњој поруци и благослову ''Урби ет Орби'', преноси агенција АНСА.
Он је истакао да актуелни сукоби у свету имају озбиљне последице на, како је рекао, исцрпљено цивилно становништво, а пре свега на децу.
''Колико патње видимо у очима деце. Деца у тим ратним земљама заборавила су да се смеју. Погледом нас питају: зашто? Зашто толико смрти? Зашто толико разарања? Рат је увек апсурд и пораз'', рекао је папа Папа Фрања.
Осврнуо се и на регион Западног Балкана. "Посебно ми је у мислима Западни Балкан, где се чине значајни кораци према интеграцији у европски пројект. Етничке, културне и верске разлике не смеју бити узрок поделе, већ треба да постану извор богатства за читаву Европу и читав свет", рекао је папа након ускршње мисе на Тргу светог Петра у Ватикану.
Папа је prеthodno предводио ускршње бдење које је трајало више од два сата у базилици Светог Петра у Ватикану. Његов глас је с времена на време звучао храпаво и без даха, али је прочитао све припремљене текстове, укључујући и хомилију дугу више од једне странице и осмехивао се и махао окупљенима док је одлазио у инвалидским колицима. Вечерња миса почела је у скоро потпуном мраку пре него што су упаљена светла, која су означила прелазак из таме у светлост када је, како је наведено у Библији, Исус Христос устао из мртвих. Миси је присуствовало око 6.000 верника. Папа Фрања је у проповеди позвао хришћане да сачувају своју веру чак и када су оптерећени тугом, страхом или другим недаћама.