Пахор: Потребан други круг консултација за мандатара
ЉУБЉАНА: Председник Словеније Борут Пахор изјавио је да ће у понедељак званично обавестити парламент да за сада никога неће предложити за мандатара за састав нове владе.
Пахор је потврдио да су му потенцијални кандидати за положај премијера, Јанез Јанша и Марјан Шарец, рекли да немају потребну већину за формирање владе, те је оценио да је због тога потребан још један круг консултација са странкама.
Како се наводи у саопштењу канцеларије председника Словеније, након што је Јанша данас и формално потврдио да нема могућности за фомирање владе, која би у парламенту имала већину и рекао да због тога не може да прихвати понуђени мандат, Пахор ће "и службено обавестити парламент да за сада никога неће предложити за мандатара, те да је потребан нови круг консултација око могућег решења и налажења потенцијалног кандидата".
Лидер Словеначке демократске странке (СДС) Јанез Јанша саопштио је раније данас председнику Словеније Боруту Пахору да још нема довољну већину за формирање владе.У Словенији су 3. јуна одржани парламентарни избори, СДС је освојила 25 од 90 места у парламенту, али је Ројтерс навео да већина осталих странака не жели да уђе у коалицију са Јаншином партијом.
Друга највећа партија, Листа Марјана Шареца (ЛМС) одржала је коалиционе преговоре са пет других странака у протеклих неколико недеља, али је у понедељак конзервативна Нова Словенија (НСЛ) напустила преговоре, чиме су они и окончани.НСЛ је преговоре напустила саопштивши да сматра да би влада формирана од шест странака била нестабилна.
Ројтерс је раније пренео да би Пахор требало да обавести парламент у понедељак да неће номиновати никога за премијера, а потом би парламент требало да се састане и то потврди, чиме ће почети период од 14 дана унутар ког ће моћи да се предложи нови кандидат за премијера.Уколико ниједног кандидата не потврди парламент у задатом периоду, Словенију очекују превремени избори на јесен.
Хина објашњава да у другом кругу могуће кандидате за мандатара уз председника у року од 14 дана могу да предлажу и странке, али да је за потврду мандатара и тада потребна натполовична већина гласова посланика.
Тек у трећем кругу, ако ни други не би успео, председник будуће владе бира се обичном натполовичном већином гласова присутних, а ако не добије већину, председник државе расписује превремене изборе, додаје хрватска агенција.