Медији објавили непотврђени споразум Ципраса и Заева
АТИНА/СКОПЉЕ: Грчки медији објавили су данас детаље још непотврђеног споразума који су наводно постигли премијер Македоније и Грчке, Зоран Заев и Алексис Ципрас, а према којем ће се та бивша југословенска држава убудуће звати Република Северна Македонија и то име ће бити коришћено за све намене.
Атински лист "Еифемерида" и "Радио 24/7" јавили су да према споразуму, у који су имали увид, придев македонски остаје испред националности и језика.Споразум, између осталог, предвиђа измену Устава, с тим да ће морати да се избрише члан који помиње "македонску мањину" изван граница земље
Посебна комисија ће се, како се наводи, размотрити коришћење робних марки двеју земаља.Кораци који следе након потисивања споразума су ратификација у македонском парламенту, а ако председник Ђорђе Иванов одбије да га потпише, одмах би требало да буде одржано и друго гласање.
По ратификацији споразума, Грчка ће упутити писмо ЕУ и НАТО којим ће подстаћи преговоре о приступању Северне Македоније у ЕУ и НАТО, под условом да се изврши ревизију Устава.Савет министара иностраних послова (25-26 јуна) и самит ЕУ (28-29. јуна) би тражио да се Северној Македонији да позитиван сигнал за почетак преговора о приступању, упркос противљењу Француске и Холандије, али уз подршку Немачке .
Северна Македонија би на самиту НАТО, 11. јула, била озвана у чланство Алијансе, под условом да се изврше уставне промене.Потом би влада Зорана Заева послала писмо у више од 190 држава које су признале "Републику Македонију" да ће у билатералној и међународној комуницији бити кориштено име "Northеrn Мацедониа".
У периоду од јула до децембра ове године, влада Зорана Заева ће бити у обавези да организује референдум и ако резултат изјашњавања грађана буде позитиван, доћи ће до уставних промена. Ако резултати референдума не буду позитивни предвиђен је "план Б", који предвиђа одржавање парламентарних избора који би имали референдумски карактер.
Након имплементације споразума у Северној Македонији, грчки парламент ће ратификовати споразум истовремено са гласањем о пријему сусдне земље у НАТО.