Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Марија Пејчиновић Бурић нови генсек Савета Европе

26.06.2019. 23:12 23:14
Пише:
Фото: Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske

ЗАГРЕБ: Актуелна потпредседница хрватске владе и шефица дипломатије, Марија Пејчиновић Бурић, изабрана за генералну секретарку Савета Европе и нову дужност ће преузети у октобру.

Хрватски медији оцењују да је реч о великом успеху хрватске дпломатије који ће, како кажу, дорпинети јачању угледа те земље у иностранству.

Сматра се да ће њен одлазак ставити на муке премијера Андреја Пленковића, који је присиљен да нађе новог министра или министарку који ће заменити Бурићеву.

Бурићева је преузела дужност хрватске министарке спољних и европских послова пре две године, након што је оставку поднео њен prеthodnik Давор Иво Штир. 

Како пише хрватски т-портал, Бурићева се као шефица дипломатије није посебно истицала и била је, кажу, један од невидљивијих министара владе Андреја Пленковића.

Том утиску допринела је и њена навика да у Банске дворе на седнице владе редовно улази на стражња врата и тако избегава сусрете с новинарима.

Пејчинович Бурић је рођена је 1963. у Мостару. Дипломирала је 1985. на Економском факултету у Загребу, смер спољне трговине, а касније је постала и магистар европских наука. Каријеру је започела у ''Кончар инжењерингу'' 1988. године као стручна сарадница за спољну трговину.Од 1995. до 1997. била је директорка Европског дома Загреб, потом је радила у Пливи као директорика Уреда за корпоративне комуникације. Говори четири страна језика (француски, енглески, шпански и немачки).

Четири године провела је на месту помоћнице министра европских интеграција, а 2005. постала је и државна секретарка у Министарству спољних послова и европских интеграција док је дужност минисарке обављала Колинда Грабар-Китаровић.

У хрватској Бурићеву смтрају стручјаком за европска питања, кажу да је педантна и да разуме дипломатске технике, поготово у ово време када се дипломатија брзо мења. Била је веома ангажована у процесу приступних преговора Хрватске о чланству у Европској унији.

Избор Марије Пејчиновић Бурић, за нову генералну секретарку Савета Европе главна је вест на хрватској политичкој сцени данас. 

Министарка у кабинету премијера Андреја Пленковићева овим избором постигла је готово па невероватан успех, пише хрватски портал Дневно и додаје да су јој на томе у кратком времену честитали бројни политичари из власти и опозиције.

Да је избор Бурићеве изузетан успех за Хрватску, за портал Дневно је потврдио и универзитетски професор Славен Летица, који је истакао велику важност њеног избора на ову, како је рекао, високу функцију.

“То је велико постигнуће, готово па невероватно. То је најстарија институција која се бави заштитом људских права и људским слободама, смештена је Стазбуру. Савет Европе има веће бројно чланство земља припадница и од НАТО-а, па и саме Европске уније, а унутар савета је главна особа генерални секретар, у овом случају Марија Пејчиновић Бурић”, рекао је Летица.

Додао је да улога генералног секретара је заправо улога ''главног оперативца'' Савета, он доноси све кључне одлуке. 

Та функција има више овласћења председавајући скупштине СЕ, односно, генерални секретар има највећу извршну власт”.

На питање шта ће тачно Пејчиновић Бурић радити на својој новој функцији, Летица је казао:

“Европски суд за људска права који делује у склопу Савета Европе је обраћање последњег нивоа када је у питању кршење људских права. Када се исцрпе национални судови, људи често своје предмете шаљу на тај суд, где се налази и неколико стотина предмета из Хрватске. Једно од њених задужења ће бити и брига о аутономији и деловају Европског суда за људска права”.

У Хрватској су се након њеног избора појавили и коментари да је Пејчиновић Бурић ''угурана'' у Савет Европе због скорог увођења евра у Хрватску те да је то заправо најава нове монетарне политике.

Летица демантује такве наводе.

“Савет Европе нема баш никакве везе с Европском монетарном унијом па ни с Европском унијом. Он је аутономно тело. Њен је избор резултат врло успешног лобирања хрватске дипломатије, саме министарке Пејчиновић Бурић и самог председника владе. Посложиле су се карте да је противкандидат последњих неколико дана био ослабљен; он је либерал, припадао је другој групацији која је слабија.”, казао је Летица.

Истакао је да му је врло драго због избора Бурић Пејчиновић.

“Мени је лично изузетно драго јер сам био председник Европског покрета Хрватска у доба када је она радила као секртар. Пратим њену каријеру од почетка и мислим да је ово врхунац свега за што је радила”, закључује Летица.

Пише:
Пошаљите коментар
Пејчиновић Бурић: Нагласак на развоју добросуседских односа са Србијом

Пејчиновић Бурић: Нагласак на развоју добросуседских односа са Србијом

19.06.2017. 22:01 22:04