light snow
1°C
16.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Комисија УН: Нема доказа да је Русија починила геноцид у Украјини

16.03.2023. 15:59 16:01
Пише:
Фото: pixabay.com

ЖЕНЕВА: Специјална истражна комисија Уједињених нација саопштила је данас да није пронашла доказе да је Русија починила геноцид у Украјини, али да су регистрована бројна кршење људских права.

Шеф Комисије Ерик Мосе рекао је новинарима да је јењегов тим пратио доказе и да је било "неких аспеката који би могли да покрену питања о могућем геноциду", преноси Ројтерс. У извештају се наводи да је Русија је починила бројне злочине у Украјини као што су убиства цивила, мучење и депортација деце.

Комисија у извештају тврди и да су руске снаге извеле "насумичне и диспропорционалне" нападе на Украјину, да су прибегавале мучењу, убијале цивиле ван ратишта и да нису предузеле мере да заштите украјинско становништво.

Извештај, заснован на разговорима са више од 500 особа, сателитским снимцима и обиласцима притвора и гробница, објављен је у тренутку када се очекује да Међународни кривични суд у Хагу затражи хапшење руских званичника због принудне депортације деце у Украјини и напада на цивилну инфраструктуру. Русија демантује оптужбе да је одговорна за зверства или да намерно напада цивиле у Украјини.

Пише:
Пошаљите коментар