Климатска и еколошка ванредна ситуација у Европи
СТРАЗБУР: Европски парламет усвојио је Резолуцију којом се проглашава климатска и еколошка ванредна ситуација у Европи и позвао Европску унију да се на конференцији УН следеће недеље обавеже да до 2025. године достигне нулту емисију гасова који стврају ефекат ”стаклене баште”.
Уочи конференције УН о климатским променама ЦОП25, која се од 2. до 13. децембра одржава у Мадриду, Европски парламент усвојио је Резолуцију којом се проглашава климатска и еколошка ванредна ситуација у Европи и глобално.
Европски парламент затражио је од Европске комисије да осигура да сви релевантни законодавни и буџетски предлози буду усклађени у циљу лимитирања глобалног загревања испод 1,5 степена.
У одвојеном докумету, Парламент је позвао ЕУ да на конференцији УН представи стратегију за постизања климатске неутралности, ”што је пре могуће, а најкасније до 2050. године”.
Новоизабрана председница Европске комисје Урсула фон дер Лајен позвана је да у Европски зелени споразум као циљ уведе смањења емисије штетних гасова за 55% до 2030. године.
У Европском парламенту траже више финансијске подршке за борбу против климатских промена односно да земље ЕУ ”најмање удвоструче” свој допринос међународном фонду за ”зелену климу”
Оцењује се да обећања развијених земаља у cillju борбе против климатских промена не испуњавају заједнички циљ од 100 милијарди долара на годишњем од 2020. године.
Европски парламентарци позвали су све земље ЕУ да укину све директне и индиректне субвенције за фосилна горива до 2020. године.
У Европском парламенту подсећају да су бројне земље, локалне администрације и научници изјавили су да се планета Земља суочава с климатском кризом.
Додаје се да је Европска комисија је већ предложила циљ нулте емисије до 2050. године, али Европски савет то још није одобрио јер се противе Пољска, Мађарска и Чешка.