Кершов: ЕУ да се спреми за повратак ратника из Сирије и Ирака
БЕЧ: Координатор борбе против тероризма ЕУ Жил де Кершов упозорава да ће након пораза Исламске државе у Ираку и Сирији поједини страни ратници из Уније пре или касније да се врате, на шта ЕУ треба да буде припремљена.
"Отприлике половина од 5.000 бораца Исламске државе из Европе се већ вратила или је убијена. О судбини друге половине готово ништа не знамо, ко су и да ли су још живи. До сада нисмо регистровали масован талас повратника. За то постоји више разлога. Један је да је велики број бораца погинуо. Исламска држава је оне који су желели да пређу на другу страну убијала. Други разлог је да је сада теже прећи преко границе из Сирије у Турску него раније. Неке присталице Исламске државе се боре и даље у Сирији и Ираку, а један део се преселио на друга ратишта, као што је Сомалија", објаснио је он у интервјуу бечком дневнику "Курир".
Де Кершов је казао да, иако обавештајне службе не очекују тако брзо масовни повратак страних бораца, то не значи да не би требало да будемо припремљени.
"С времена на време ће се поједини враћати. Зато је важно да се они одмах препознају на граници. То већ две године проверавамо са подацима прикупљеним систематски од чланица ЕУ. Сада унутар ЕУ имамо много више информација него раније", каже он.
Де Кершов сматра да треба радити на програму за рехабилитацију повратника, а истиче и да они који су у затворима морају бити поново интегрисани.
Велики изазов, према његовим речима, је како се опходити са децом и женама тих бораца, којима је потребна психолошка подршка.
"До сада нико није пронашао чаробну форумулу како да се спречи да такве особе поново постану насилне", упозорио је Де Кершов, наводећи да ако повратник није умешан у насиље треба наћи алтернативу за затвор, јер у затвору такве особе по правилу радикализују своје понашање.
Кад је реч о идентификацији повратника, примећује да је важна сарадња са Турском.
Де Кершов је рекао да тренутно обавештајне службе разговарају које профиле радикализације треба да деле са другим чланицама ЕУ и с тим у вези подсетио је да у Великој Британији према подацима МИ 5 има око 20.000 радикализованих особа, од којих 3.000 представљају озбиљну претњу, а 500 се надзире, те се размишља да ли подаци о свих 20.000 или оних 3.000, односно 500 треба да буду подељени у заједничком систему.