КАД НЕМАШ КОГА, ТИ ОКРИВИ НОВИНАРЕ Израел оптужује медије из Газе да су знали за напад Хамаса
ЛОНДОН: Израелски министар комуникација оптужио је четири новинара из Газе који извештавају за западне медије да су знали да ће Хамас, палестинска екстремистичка група, напасти Израел 7. октобра, што су ови медији негирали.
Шломо Кархи је поручио агенцијама Ројтерс и АП, као и америчкој телевизијској мрежи Си-Ен-Ен и листу „Њујорк тајмс”, да су „појединци из њихових организација унапред знали за ужасан напад”.
Сви прозвани медији су демантовали министрове тврдње, преноси Би-Би-Си.
Такве непоткрепљене оптужбе угрожавају новинаре који сарађују са овим медијима под слободним уговорима, додао је „Њујорк тајмс”.
Хамас је 7. октобра извео изненадни, смртоносни напад на југ Израела, убивши, како тврди Тел Авив, више од 1.400 израелских цивила и војника, и киднапујући више од 240 људи, међу којима је било и страних држављана.
Фоторепортери тих медија су објавили фотографије упада припадника Хамаса из Појаса Газе на југ Израела, између осталог и запаљени израелски тенк код ограде која дели две територије, као и сцене напада на израелске кибуце, односно мале заједнице.
Кархи каже да је напад извршен у тренутку када су фотографи већ били присутни, „документујући ове ужасе и ефективно постајући учесници овог ужасног догађаја”, преноси Би-Би-Си.
Ова тврдња израелског званичника уследила је после објаве на произраелском сајту Хонест Репортинг (Истинито извештавање) да је присуство фоторепортера можда било „део плана”.
Бени Ганц, члан израелског ратног кабинета, рекао је потом да „фоторепортере треба третирати као терористе ако се докаже да су имали сазнања” да ће бити извршен напад 7. октобра.
Ројтерс, АП, Си-Ен-Ен и „Њујорк тајмс” објавили су реаговања у којима се наводи да ни са једним од новинара и фоторепортера није унапред било договора да пошаљу фотографије.
„Ниједан запослени у Асошијетед пресу није био на граници у време напада, нити је било који припадник АП-а прешао границу у било ком тренутку”, наводи се у саопштењу агенције.
„Када нам слободни фоторепортери доставе фотографије, предузимамо темељну проверу аутентичности слика и онога што је на њима”, додаје се.
Агенција је саопштила да више не ради са једним од новинара, Хасаном Еслаијом, који се раније фотографисао са лидером Хамаса у Гази Јахјом Синваром.
Си-Ен-Ен је такође саопштио да ће прекинути сарадњу са Еслаијом. Мрежа је додала да нема prеthodnog сазнања о нападима.
„Њујорк тајмс” је оптужбе из Израела описао као „неистините и нечувене”.
„Неопрезно је и непромишљено износити такве оптужбе, доводећи наше новинаре на терену у Израелу и Гази у опасност”, наводи се у саопштењу.
Како се додаје, „Њујорк тајмс” је опширно извештавао о нападима 7. октобра и наставља да извештава о рату истинито, објективно, непристрасно и са сталним разумевањем сложености сукоба.
Амерички лист је стао у одбрану још једног од новинара, Јусефа Масуда, за којег је речено да 7. октобра није био ангажован да извештава за „Њујорк тајмс”, али да је „од тада обавио важан посао за нас”.
Ројтерс је негирао да је имао prеthodna сазнања о нападу или да је 7. октобра „убацио новинаре међу припаднике Хамаса”.
Комитет за заштиту новинара (ЦПЈ) саопштио је да је најмање 39 новинара и медијских радника убијено од почетка рата, међу којима су 34 Палестинца, четири Израелца и Либанац.