У школи убијено 17 особа, пуцао бивши ученик
МАЈАМИ: Најмање 17 особа убијено је у нападу у школи у Паркланду на Флориди, а полиција је саопштила да је нападач ухапшен и да је у питању бивши ученик те школе.
Како је саопштио окружни шериф Скот Израел, утврђен је идентитет нападача и реч је о 19-годишњем Николасу Крузу, преноси Ројтерс.
Нападач се предао полицији мирно, казао је окружни шериф Скот Израел.
Код њега је пронађена најмање једна пушка и више оквира муниције. Већина жртава, њих 12, убијено је у самој згради школе а неки и испред, преноси АП. Међу жртвама има и ученика и одраслих.
Како преноси ова агенција, нападач је био избачен из школе због дисциплинских разлога.
Шериф Израел је на прес конференцији после пуцњаве рекао да су сцене на лицу места ужасне и да нема речи да их опише.
Нападач који је убио 17 особа у средњој школи у Паркленду на Флориди је непосредно пред пуцњаву објављивао је узнемирујући материјал на друштвене мреже, а у кући је чувао аутоматску пушку.
Ssеrif округа Бровард Скот Израел рекао је да је нападач, деветнаестогодишњи Николас Круз избачен из школе у којој је извршио напад због "дисциплинских разлога", додајући да не зна појединости, наводи АП.
Ученица Викторија Олвера рекла је да је Круз избачен прошле школске године због туче са момком своје бивше девојке. Она тврди и да је Круз злостављао бившу девојку.
Према речима представника школе у којој се пуцњава догодила, Круз је похађао другу школу у истом округу.
Круза и његовог биолошког брата усвојила је породица у округу Бровард. Оба старатеља су, међутим, умрла.
После тога, Круз се уселио код пријатеља, у чијој кући је држао аутоматску пушку "АР-15", али под условом да "буде под кључем".
АП наводи да је Круз, међутим, имао кључ.
Један од преживелих ученика, Данијел Хуерфано, рекао је да је препознао Круза са једне фотографије коју је видео на Инстаграму, на којој је Круз позирао са пушком.
"Био је као онај уврнути клинац...као самотњак", објашњава Хуерфано.
Дакота Мачлер, такође ученица школе у којој се догодила пуцњава, била је некада близак пријатељ са нападачем, међутим, за АП је рекла да га није видела више од годину дана.
Она је навела да је Круз на Инстаграм качио објаве о убијању животиња, као и да је причао да вежба пуцање ваздушним пиштољем у свом дворишту. Како је навела, прекинула је контакт са Крузом након што је претио њеној пријатељици.
"Мислим да су сви размишљали да ће он бити тај, ако ће ико ово урадити", рекла је Мачлер, мислећи на трагични догађај који се јуче догодио у средњој школи у Паркленду.
Надзорник школског округа Бровард Роберт Ранси рекао је у среду да није имао сазнања о томе да је Круз представљао претњу школи.
До пуцњаве је дошло у школи у граду Паркленд, око 72 километара северно од Мајамија.
Поједини ученици средње школе у Паркленду на Флориди, где је у пуцњави убијено 17 особа, мислили су да је аларм у школи активиран због још једне вежбе евакуације у случају пожара.
Ученици су учествовали у таквој вежби неколико сати пре пуцњаве, па су након аларма у средњој школи изашли у ходник, где их је чекао нападач.
Амерички председник Доналд Трамп упутио је саучешће породицама жртава пуцњаве у школи на Флориди у којој је убијено најмање 17, а рањено десетак особа.
"Ниједно дете, ниједан учитељ или било ко други никада не би требало да се икада осети небезбедно у некој америцкој школи", написао је Трамп на свом Твитер налогу.
Напад у средњој школи у Паркленду на Флориди, у којем је 17 особа убијено, последњи је у низу трагедија које су погодиле САД.
Медији преносе хронологију најсмртоноснијих напада у САД у последњих 20 година.
Октобра прошле године догодио се најсмртоноснији напад ватреним оружјем на територији САД. Стивен Педок је отворио ватру са 32. спрата хотела Менделеј беј у Лас Вегасу и убио 58 особа, а ранио више од 500.
Упркос томе што је терористичка групација тзв. Исламска држава преузела одговорност за напад, истрагом америчке полиције доказано је да Педок није имао никаквих веза са терористичком групом. Педок је у својој соби у Менделеј беју извршио самоубиство након напада.
Американац авганистанског порела, Омар Мартин, убио је 49 особа 12. јуна 2016. године у једном клубу за хомосексуалце у Орланду, наводе медији.
Мартин је убијен у окршају са полицијом а тзв. Исламска држава преузела је одговорност за напад.
На кампусу факултета Вирџиниа тех убијено је 32 људи 16. априла 2007. године. Нападач корејског порекла је након напада извршио самоубиство.
У граду Њутауну у америчкој савезној држави Конектикат младић је убио 26 особа у Основној школи "Сенди Хук". Напад се догодио 14. децембра 2012. године, а нападач је себи одузео живот. Међу жртвама је било и 20-оро деце.
Мушкарац је у цркви у Сатерленду у Тексасу новембра 2017. године убио 26. људи. а ранио 20-ак особа. Његово беживотно тело касније је пронашла полиција у аутомобилу.
Новембра 2015. године двојица радикализованих исламиста пакистанског порекла отворили су ватру приликом прославе Божића у Сан Бернардину, приликом чега је 14 особа убијено, а 22 рањено.
Нападачи Сајед Фарук и Тасфин Малик су убијени у окршају са полицијом.
У најгорем нападу на једну америчку војну базу, војни психијатар палестинског порекла, Нидал Хасан, убио је 13 људи, а ранио 32. Након напада који се догодио 5. новембра 2009. године, ухапшен је и осуђен на смрт, а налази се у војном затвору у америчкој савезној држави Канзасу, где чека извршење смртне казне.
У Центру за избеглице у Бингамтону убијено је 13 особа почетком априла 2009. године.
Пуцњава у једном биоскопу у граду Аурора у америчкој савезној држави Колораду однела је 12 живота. Починилац напада, Џејмс Холмс, осуђен је на казну од 12 доживотних робија и додатних 3.318 година у затвору.
Ерик Харис и Дилан Клеболд убили су 12 ученика и једног наставника пре него што су починили самоубиство. Напад се догодио априла 1999. године у граду Колумбајн у америчкој савезној држави Колораду и изазвао је контроверзе широм Америке, почевши од готске културе до строже контроле оружја.
Према званичним подацима, у 21. веку је убијено 227 особа у пуцњавама по школама.