Италија Ускрс дочекује у блокади, страху од економских последица
ЂЕНОВА: Вишенедељне мере карантина у Италији допринеле су успоравању вируса Ковид-19(ЦОВИД-19) у тој земљи, међутим укидање тих мера биће постепено, а Италијани ће ускршње празнике дочекати у блокади.
Грађани Италије ће због одлуке о продужењу мера обележити Ускрс без јавних окупљања попут прославе тог хришћанског празника у Ватикану, а поглавар Римокатоличке цркве Фрања обратиће се верницима преко телевизије и интернета.
Према званичним подацима, за око 40 дана од почетка кризе са корона вирусом у Италији број позитивних случајева прешао је 100.000, а вирус је однео више од 12.000 живота.
Након што су мере за сузбијање вируса продужене, Италијани ће остати у својим домовима барем до (римокатоличког) Васкршњег понедељка (13. априла) уместо традиционалне прославе тог празника са породицом и пријатељима у природи.
Италија је започела четврту седмицу под мерама карантина, а стручњаци су саопштили да су мере друштвеног дистанцирања у Италији дале резултате и да ће током наредне две недеље бити утврђен начин на који ће бити укинута блокада.
Север Италије је жариште епидемије вируса Ковид-19 у Италији, градови који су посебно погођени су Бергамо, Бреша и Милано, а страхује се од ширења тог вируса на југ и стварања нових жаришта због чега су мере карантина на целој територији Италије продужене за још десет дана.
Италијани су такође веома забринути за економске последице пандемије, а један од најтеже погођених сектора је туризам.
Према истраживањима јавног мњења, сваки други Италијан страхује од губитка члана породице, али и од губитка радног места услед уведених мера карантина и неизвесности.
Италијанска влада је 11. марта пооштрила мере и увела карантин на територији целе Италије ради циљу спречавања ширења вируса, па тако сви грађани морајуда буду у својим домовима изузев одласка у куповину намирница, у апотеку, код лекара или на посао и то уз попуњен формулар којим се образлаже разлог напуштања места пребивалишта.