Хрватска оштро критикована због поступања према мигрантима
ЗАГРЕБ: У оштрој расправи о хуманитарној ситуацији на спољним границама ЕУ у Европском парламенту заступници углавном зелених и левих групација прозвали су Хрватску за нехумано поступање према мигрантима на граници с БиХ, са захтевима да се о томе спроведе истрага, што су хрватски европарламентарци покушали да негирају тврдећи да за то нема доказа.
Тинеке Стрик је у име групације Зелених рекла да се на границама често не поштују правила ЕУ те да је то" према сведочанствима, посебно чињеница на хрватској граници".
"Прошли седмице били смо шокирани када су сви актери потврдили то насилно одвраћање, што хрватска влада одбија да призна", рекла је Стрик која је била у делегацији Зелених које је прошле седмице било у Хрватској и БиХ, пренела је Хина.
Стрик је позвала Европску комисију да проведе истрагу тих навода.
"Комисија нас је информирала да су у Хрватској финансирали механизам надзора те да се ситуација побољшала али смо ми виделии да се тај новац не користи за надзор поступања већ за контроле на границама. Због тога постављамо питање истражује ли уопште Комисија ове изјаве о одвраћању и непоштовање људских права на спољним границама", рекла је Стрик у синоћњој расправи у Стразбуру.
Кати Пири је испред социјалдемократа поручила хрватском председништву Савета ЕУ-а да се нада да ће оно "узети у обзир наше забринутости поводом незаконитих одвраћања" миграната с границе.
Корнелија Ернст из Европске уједињене левице/ Нордијске зелене левице (ГУЕ/НГЛ) је казала да је хрватска полиција насилна према мигрантима.
"Европска гранична политика мора бити заједничка политика и не може се на терет стављати само једној Хрватској. Могу чак и схватити да је Хрватска с обзиром на катастрофу у грчким хот спотовима учинила све да спречи и не постане новим европски хот спот али све то још увек не даје право хрватској граничној полицији да мучи и туче избеглице, прети им оружјем и тера на њих псе, да им одузима новац, мобилне телефоне и све што имају од вредности", навела је Ернест.
ХДЗ-ов европарламентарац Томислав Сокол је истакао да је прошле године на хрватским границама ухапшено 995 кријумчара људи "те да можда и та пракса некима овде смета".
"Једини према којима је хрватска полиција немилосрдна су кријумчари и они који се желе обогатити на туђој несрећи“.
"Чуо сам много лажи но то што је понављате хиљаду пута је неће учинити истином. Наравно да људи који крше законе говоре неистине", рекао је Сокол напоменувши да велики број миграната не долази из подручја захваћених ратом.
Социјалдемократкиња Исабел Сантос је рекла да "смо видели неприхватљива понашања хрватске полиције" те затражила парламентарну истрагу тих случајева.
"Штитити границе не значи кршити међународно право и људска права. Зашто Хрватска, ако их поштује, не прихвати механизам контроле над ониме што се догађа на тим границама. Парламент би требао одобрити истрагу о томе како би закључили с таквим праксама", рекла је Сантос.
Заступник Зелених Ерик Марквард је рекао да о пусхбацковима, насилном одвраћању мигранта на граници "не говоре само појединачне невладине организације него и европска делегација у БИХ и УНХЦР, па чак и хрватске државне институције".
"Битно је да се у Хрватској успостави независни механизам за надзор, људи који ће то проматрати и заједно с хрватским полицајцима и граничним службама надзирети што се тамо догађа. Битно је да Хрватска покаже да нема шта да скрива, а у томе би управо тај механизам помогао али Хрватска то не жели да прихвати", рекао је он.