Хрватска међу земљама ЕУ које највише поричу холокауст
БРИСЕЛ: Ревизионизам холакауста најгори је у новим централноевропским државама чланицама ЕУ - Хрватској, Мађарској, Пољској и Литванији, док су, с друге стране, светли примери у суочавању са својом прошлошћу Румунија, Француска и Чешка Република, показују резултати најновијег истраживања.
У Извештају о ревизионизму холокауста, који је сачињен под покровитељством Универзитета Јејл, Колеџа Гринел и Европске уније за прогресивни јудаизам, закључује се да владе настоје да минимализују улогу појединаца у својим земљама у масовном убијању Јевреја, преноси сајт Политико.
Кад је о Хрватској реч, Извештај указује на континуирану употребу усташког поздрава на фудбалским утакмицама, митинзима и протестима у тој земљи, као и на недостатак музеја о холокаусту, уз напомену да јеврејска и ромска заједница у Хрватској бојкотују званичне комеморације.
"Многе владе земаља чланица ЕУ рехабилитују колаборационисте из Другог светског рата и ратне злочинце, док минимализују своју сопствену кривицу у покушају истребљења Јевреја, а ревизионизам је најгори у новим централноевропским чланицама - Пољској, Мађарској, Хрватској и Литванији", наводи се у Извештају.
Извештај је објављен у тренутку када је антисемитизам у порасту у Европи, примећује европски сајт, указујући да су резултати анкете Еуробарометра, објављени ове недеље, показали да половина испитаника у ЕУ сматра антисемитизам проблемом у својој земљи.
Уз то, студијом објављеном прошлог месеца установљено је да девет од 10 европских Јевреја сматра да је у протеклих пет година дошло до пораста антисемитизма.
Аутори најновијег извештаја о ревизионизму холокауста закључују и да неке владе ЕУ доприносе покушају промене начина на који се холокауст схвата и памти.
"Мађарска влада минимализује учешће те земље у геноциду, рехабилитујући ратне злочинце и уводећи антисемитски настројене писце у национални програм", стоји у Извештају.
Истовремено, у Литванији, наводе критичари, развила се погрешна прича о историји.
"Традиционална националистичка прича о ратном искуству Литваније изједначава нацистичку окупацију са совјетском. Развијена као одговор на совјетске приче, Литванце посматра као жртве готово колико и Јевреје", наводи се у Извештају, уз напомену да "мит каже како добри Литванци немају ништа са злочинима било ког режима".
Извештај о ревизионизму холокауста указује и на проблеме у Италији.