Грчке власти страхују да је број жртава већи (видео)
БЕОГРАД: Узроци катастрофалног пожара у предграђима Атине, који је однео највећи број жртава, званично до сада 74 и вуше од 180 повређених, тек ће се утврђивати, а грчке власти страхују да би број могао бити већи с обзиром на то да се око 200 воде као нестали.
Амбасадор Србије у Атини Душан Спасојевић каже да су они у сталном контакту са грчком полицијом и локалним органима после катастофалног пожара који је пре два дана захватио насеља западне и источне стране Атине.
Жртве се, казао је, и даље пребројавају и трага за њима.
"У овој великој катастрофи која је задесила нама пријатељску Грчку срећа у несрећи, ако тако може да се каже, јесте да међу страдалима, повређенима и несталима нема наших држављана. И даље се пребројаву жртве и трага се за новим жртвама, заиста је ситуација веома, веома трагична", рекао је Спасојевић у телефонском укључењу у програм ТВ Пинк.
АТИНА: У пожарима који су захватили области око Атине живот је, према најновијим информацијама, изгубило 79 особа, а спасилачке екипе наставиле су претрагу спаљених кућа и аутомобила у потрази за онима који се воде као нестали.
Више од 280 ватрогасаца и даље се налази у области североисточно од Атине и у области Рафина, где гасе преостале пламенове, преноси АП.
Још 200 ватрогасаца, уз подршку хеликоптера боре се са пожаром западно од Атине, близу Агиои Теодори, села које су локални званичници евакуисали превентиве ради.
За сада не постоје званични подаци колико људи је нестало, али се сумња да их има око 200.
У међувремену је објављен је и видео снимак направљен дроном на којем се види како изгледају изгореле куће.
Заставе широм Грчке спуштене су на пола копља, а премијер Алексис Ципрас прогласио је тродневну жалост у држави.
Пожари који су се распламсали у понедељак увече изненадили су становнике источне Атике, због чега број жртава и јесте велики.
"Нисмо видели ватру, она је дошла изненада. Много је ветар дувао, нисмо схватили шта се дешава", рекла је једна мештанка, која каже да се спасила тако што се затворила са супругом у кућу уместо да је покушала да се пробије кроз пламен.
Према њеним речима, они су се спасили највероватније зато што су њихови прозорски оквири метални а не дрвени, што су држали мокре пешкире преко уста и носа.
АТИНА: Стручњаци, али и становници атинског предграђа Мати процењују да је један од главних узрока страдања људи у пожару у том предграђу - брзина ширења ватре.
Репортер британског Скај њуза каже да је евакуација људи била организована на време и да то није разлог страдања толиког броја људи.
Према његовим речима, пожар је био толико јак да људи нису стигли да побегну.
"Призори бежања су такође врло хаотични. Пламен је захватао и конвоје аутомобила, тада су људи излазили из возила и бежали ка мору. Неки су у томе успели, а неки не. Због тога је ситуација била врло неизвесна за хиљаде људи који су се заглавили у пожару", рекао је он.
Слично тврди и становник атинског предграђа Мати које је највише страдало и који је рекао да је, док је и сам бежао од ватре, покушао да помогне двема женама заробљеним у аутомобилу, али да у томе није успео.
"Говоримо о катастрофи библијских размјера у овом прекрасном подручју око Матија", рекао је он.
Шеф медицинских служби националног центра за хитну помоћ Димитри Пирос изјавио је за BBC да су људи претрпели стравичне повреде због брзине којом се шумски пожар проширио.
"Ватра је дошла као из бацача пламена", рекао је Пирос.
Заменик начелника Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Драган Дончевски, објаснио је да је борба са таквом ватреном стихијом, каква је захватила предграђа Атине, толико тешка да онај ко не учествује у њеном гашењу, или пак не сведочи пожару, не може то да схвати.
Како је рекао за Тв Прва, реч је о великој брзини ширења ватре и јачини пожара да су и животи ватрогасаца у сваком тренутку у великом ризику и да се код таквих великих пожара најчешће мора пустити да се ватра прошири како би се њен правац ширења пресекао.
Он је додао и да посебан проблем и подземни пожари који избијају, као и запаљени делови дрвећа, шишарки који лете и по неколико метара у ваздух у правцу у ком дува ветар.
Према његовим речима, представницима грчких власти са великим страхом рачунају на то да ће, нажалост, највероватније бити још жртава, како међу онима који су сада повређени, тако и међу онима који су нестали.
АТИНА: Пожари у Кинети и Калитехнопулису на Атики већ трећи дан тињају, преноси агенција АНА.
У Кинети, пожари се шире на два фронта - један према Агиои Теодорои и други према Алепохори, а становницима су локалне власти још у уторак саветовали да се евакуишу.
Како се наводи, тренутно пожаре гаси 176 ватрогасаца са 74 возила, 37 планинара, авиони и хеликоптери.
У гашењу пожара у Калитехнопулису учествује 196 ватрогасаца са 96 возила, 10 машина за гашење пожара, пет војних машина и хеликоптер.
У пожарима, који су захватили Источну Атику у предграђу Атине пре два дана, погинуло је, према званичним подацима, 74 особе, а многи се воде као нестали.
"Наши туристи нису се налазили организовано у овим приградским насељима Атине, нити за сада имамо сазнања да су се тамо одмарали индивидуално. Наших тамо није било", рекао је Спасојевић и навео да амбасада одржава контакт са туристичким водичима и са онима туристичким агенцијама које имају туристе у овом делу Грчке, на Атици и Пенополези.
Каже да управо данас једна група наших туриста из Лутракија треба да дође у редован обилазак Атине.
"Јавили су се уредно амбасади, одржавамо контакт и најважније је да нема панике међу нашим туристима. Свесни су потпуно ситуације и трагедије која је погодила земљу у којој су се нашли", каже амабсадор.
Упитан колико је угрожена сама Атина, Спасојевић је рекао сама Атина и њен шири центар нису угрожени и да, иначе, оно што страда у Грчкој врло често током пожара су насеља која се налазе у близини шума, којих има доста у Грчкој.
АТИНА: Висока температура и удари ветра који су достизали рекордну брзину од 120 километара на час делимично су криви за пустош коју су иза себе поставили пожари на Атики, изјавио је данас преофесор астрономије и шеф Националне опсерваторије Атине Манолис Плеионис за радио Практорио 104,9 ФМ.
Велика брзина ветра сигурно је створила услове за брзо ширење пожара, рекао је Плеионис и додао да је брзина ветра била рекордна у последњих осам година колико дуго постоје станице за праћење времена.
Просечна брзина ветра била је 65 километара на час, а достизала је чак и брзину од 120 километара на сат, рекао је он, пренела је АНА.
На питање да ли се брзина ветра може предвидети, професор је одговорио да се боље предвиђају просечни удари ветра.
"Фактор који је био највећи непријатељ ватрогасаца и свих људи био је прекјуче невероватно јак ветар који је ширио ватрену стихију невероватном брзином. Оног тренутка када је стао ветар ситуација је била много лакша и било је много лакше локализовати пожаре и организовати извлачење људи", каже Спасојевић,
Навео је и да је доста људи управо прликом евакауције настрадало, поготово у месту Мати, током напуштања својих кућа у аутомобилима.
"Видели сте и оне страховите слике са обале где је пронађено 26 тела на самој обали који нису стигли да дођу до мора", каже он.
Упитан о томе како тамошњи стручњаци објашњавају то што је за само 24 сата избило 47 пожара, Спасојевић је навео да су стручњаци вема опрезни у својим проценама и сви чекају налазе званичне истраге.
"Наравно, у оваквим ситуацијама крећу разне гласине. Међутим, оно што званичници кажу и што говоре озбиљни стручњаци који се баве овом проблематиком јесте да треба сачекати истрагу. Сада је њаважније локализовати пожаре и спасити људе, а истрага ће онда утврдити како је дошло до оволико великог броја пожара на толико локација", рекао је амбасадор.
Грчка влада је јуче прогласила тродневну жалост, заставе су спуштене на пола копља на свим важним институцијама у земљи, а све манифестације су отказане.