Европа апелује: Зауставити сукобе у Идлибу
ПАРИЗ: Министри иностраних послова 14 европских земаља, упутили су данас заједнички захтев Сирији да у провинцији Идлиб обустави своје војне операције која подржавају руске снаге и да се надаље придржава одредби споразума о прекиду ватре постигнутог 2018. године.
Око милион Сиријаца је расељено или избегло у протекла три месеца из области у којима се боре побуњеници које подржава Турска и сиријских снага које подржава Русија.
Сирија уз помоћ Москве настоји да после 9-годишњег рата поново успостави контролу у провинцији Идлиб, последњем великом побуњеничком упоришту на северозападу Сирије.
"Позивамо сиријски режим и његове савезнике, посебно Русе, да обуставе ову офанзиву у складу са споразумом о прекиду ватре постигнутим у јесен 2018. године", каже се у заједничком саопштењу 14 европских шефова дипломатије, објављеном у данашњем издању париског Монда.
"Апелујемо да се одмах обуставе сукоби и да сви поштују обавезе у складу са међународним хуманитарним правом, посебно у делу који се односи на заштиту хуманитараца и медицинског особља који своје ангажовање и помоћ коју пружају цивилном становништву често плаћају животима", наводи се у апелу.
У извештају АП се подсећа да су Турска и Русија постигле споразум у септембру 2018. године о успостављању деескалационих зона у провинцији Идлиб.
Споразум је у међувремену прекршен због сиријске офанзиве, покренуте с циљем да се из ове области потпуно протерају побуњеничке групе.
У намери да подржи побуњенике, Турска је у пограничну област на северозападу Сирије упутила више хиљада војника и војну опрему, а председник Ердоган је обећао да ће потиснути снаге регуларне сиријске армије.
Међутим, сиријске снаге су данас напредовале и заузеле неколико села.
"Борба против тероризма не сме бити изговор за масовна кршења међународног хуманитарног права", упозорили су европски министри спољних послова.
"Позивамо Русију да настави преговоре са Турском о деескалацији у Идлибу, што би допринело проналажењу политичког решења", наводи се у саопштењу.
Европски министри апелују на Москви да не омета спровођење механизма Савета безбедности УН који регулише прекограничну испоруку хуманитарне помоћи.