ЕВАКУИСАНО 11 НАШИХ ТУРИСТА Сви српски држављани из области Пилиона на безбедном
Олуја "Данијел" и поплаве које су уследиле однеле су 10 живота у Грчкој и нанеле велику штету домаћинствима и саобраћајницама.
Многима је и покварила летовање, а међу њима су и српски туристи који су у области Пилиона. Ипак, након стабилизовања прилика, највећи број њих наставља своје летоваље. Једанаест туриста је јуче евакуисано из места Платанија.
Пет дана је трајала агонија наших туриста који су се задесили на летовању у Грчкој током временских непогода које су паралисале област Тесалије. Њих стотинак остало је заробљено у својим смештајима, без воде и струје, а неки без хране. Многи су били одсечени од света, јер је путеве и мостове однела бујица, а у мору су многима остали аутомобили.
Једанаест наших туриста до којих се prеthodnih дана није могло, јер је бујица у том делу Волоса, у месту Платанија, уништила путеве и мостове, бродом су евакуисани.
“Најважније је да се наших 11 држављана пребацило до луке у Волосу, где их је чекао аутобуски превоз и даље превезао до Паралије. Они су се јавили око 22 часа да су безбедно тамо стигли“, каже Дуња Ђенић из Министарства туризма и омладине.
Око 80 држављана Србије и даље је у месту Пилион, али су сви на безбедном. У местима Халанера и Афисос наши држављани одлучили су да због стабилизације временских прилика заврше летовања у планираном периоду.
"У средишњем делу Пилиона у местима Милина и Хорто је 30 држављана Србије који ће и након данашње стабилизације и успостављања саобраћајница, формира се понтонски мост који иде до Халанере, да се врате возилима. У Милини је једној породици оштећено возило и биће јој обезбеђен превоз до Србије. Сви су на безбедном, имају од јуче струју, воду и храну и нису здравствено угрожени", истакла је Дуња Ђенић.
Истиче да су у свакодневној комуникацији са амбасадом Србије у Атини која која је на вези са властима у Волосу.
"Проблем је била одсеченост због саобраћајница које су оштећене због поплава, али позитивно је што се оне рашчишћавају, успоставиће се комуникација са одсеченим местима и путници ће моћи и у сопственој режији безбедно да се врате", рекла је Ђенићева.
Наводи да је важно у оваквим ситуацијама да се сачува смиреност, прате инструкције надлежних органа и да се активности не предузимају самоиницијатвно. Потребно је пре и током пута пратити временску прогнозу и осигурати се здравствено, али и осигурати имовину, односно возило којим се иде на пут.
(Kurir.rs/RTS)