Епидемија еболе проглашена међународном здравственом кризом
ЖЕНЕВА: Смртоносна епидемија еболе у Конгу проглашена је међународном здравственом кризом, објавила је данас Светска здравствена организација након што се вирус проширио ове недеље на град од два милиона људи.
Представница СЗО за Конго Лаура Милер изразила је наду, у изјави достављеној Танјугу, да ће после најновије објаве СЗО уследити хитне акције, праћене додатним средствима међународних донора.
"Свакога дана, жене, мушкарци и деца умиру од вируса еболе и лако је зборавити да су растуће бројке случајва уствари људи. Сада, са првим случајем у Гоми (источни Конго), од круцијалног је значаја да локалне заједнице укључимо у сваки корак одговора (на епидемију), изграђујући тако поверење и сарадњу, и гледајући на њих као на истинске партнере. Не можемо ово да урадимо сами", рекла је Милер.
Стручни одбор СЗО је одбио у три наврата да саветује агенцију Уједињених нација за здравство да сачини декларацију за ову епидемију, за коју су други стручњаци тврдили да је одавно испунила услове за проглашење.
Више од 1.600 људи умрло је од августа у другој најсмртоноснијој епидемији еболе у историји, која се одвија у региону описаном као ратна зона, преноси АП.
Ове недеље потврђен је први случај еболе у Гоми, главној регионалној раскрсници у североисточном Конгу с међународним аеродромом на граници са Руандом. Здравствени стручњаци страхују од овог сценарија већ месецима.
Декларација о глобалној здравственој кризи често доноси већу међународну пажњу и помоћ, али и забринутост да би "нервозне" владе могле претерано реаговати затварањем граница.
И док ризик од регионалног ширења остаје висок, ризик изван регије је низак, изјавио је шеф СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус након објаве у Женеви.
Ово је пета таква декларација у историји. Prеthodnе хитне ситуације проглашене су за разарајућу епидемију еболе у западној Африци од 2014. до 2016. године која је однела више од 11.000 живота.