ЕК о Црној Гори: Односи са Србијом обележени тензијама
БРИСЕЛ: У најновијем Известају о напретку Црне Горе Евопска комисија констатује, између осталог, да није било помака у политичком и правосудном праћењу злоупотребе јавних средства у партијске сврхе, што се односи на тзв. аферу снимак, те да су извештајни период обележиле тензије и даља поларизација медија.
У погледу добрих суседских односа и регионалне сарадње ,Црна Гора је, како истичу, остала конструктивно посвећена билатералним односима са другим земљама кандидатима и суседним државама чланицама ЕУ.
"Билатерални односи са Србијом били су обележени тензијама", наведено је у документу.
У Извештају се, наводи се, указује да парламент Црне Горе треба да покаже посвећеност реформама, као и да и даље остаје забринутост због уредничке независности и професионалних стандарда националног Јавног емитера РТЦГ.
Медијска сцена је и даље високо поларизована, а механизми саморегулације и даље слаби.
"Растући обим дезинформација широм региона даље је поларизовао друштво након усвајања Закона о слободи вероисповести и током изборне кампање", стоји такође у извештају.
Како је пренео портал РТЦГ, истиче се да је одређени напредак постигнут у области основих права и да Црна Гора има одређени ниво спремности у борби против организованог криминала.
Наводи се да су извештајни период у Црној Гори обележиле тензије и неповерење између политичких актера и низак ниво поверења у изборни оквир.
Изборна кампања је, како се оцењује, била мирна упркос честим тоновима сукоба, а политички актери су могли да пренесу своје поруке.
У Извештају се наводе и оцене ОЕБС-а који је изразио забринутост у вези са непримереном предношћу владајуће странке и неуравнотеженим извештавањем у медијима.
Указује се да није било нових помака у политичком и правосудном праћењу наводне злоупотребе јавних средстава у партијске политичке сврхе, која се догодила 2012. године („афера снимак“).
У вези са „афером коверта“ из јануара 2019. године, подигнуте су оптужнице за прање новца против два оптужена.
"Ови случајеви захтевају кредибилан, независан и ефикасан институционални одговор", пише у Извештају.
Када је реч о примени правних тековина ЕУ и стандарда у области правосуђа постигнут је ограничен напредак. Изазови, како се оцењује остају, посебно у погледу независности, професионалности, ефикасности и одговорности правосуђа.
Извештаји о прекомерној употреби силе у полицији и наводи о мучењу захтевају брзе и ефикасне истраге.
"Етнички и верски мотивисани напади у контексту избора у августу 2020. године озбиљно забрињавају. Потребни су даљи напори да се људска права интегришу у сва подручја рада, јавне политике и секторе.", истиче се у извештају.
Црна Гора има одређени ниво спремности, односно умерено је припремљена у борби против организованог криминала.
Утврђени су почетни досијеи истрага трговине људима и прања новца.. Међутим, Црна Гора и даље треба да се позабави неким основним и системским недостацима у свом кривичноправном систему, укључујући начин на који се предмети организованог криминала воде на судовима.
Констатује се да није остигнут напредак у слободи изражавања, као и да важни стари случајеви напада остају нерешени, укључујући убиство главног и одговорног уредника дневних новина Дан 2004. и напад на истраживачког новинара 2018.