Детаљи кривичне пријаве против Тодорића
ЗАГРЕБ: Словеначки портал Сиол објавио је данас детаље казнене пријаве коју је загребачко Жупанијско државно тужилаштво подигло против Ивице Тодорића, а из којих произлази да је власник Агрокора незаконито присвојио 173 милиона евра добити.
Та је добит, према истражитељима, присвојена између 2006. и 2017. године.
На предлог загребачког Жупанијског државног тужилаштва суд је већ осигурао Тодорићеву имовину у Хрватској, пише Сиол, а пренео је портал Индекс.хр.
Бивши први човек Агрокора осумњичен је за казнена дела злоупотребе власти у пословању, кршење књиговодствених обвеза и кривотворење докумената.
Портал Сиол наводи да му је замрзнуто 25 одсто удела у Кулмеровим дворима, вили са поседом на северу Загреба, некретнине у родном Иванић Граду, Кутини и Чазми, удео у хрватском подузећу Агрокор Пројекти, којим Тодорић још контролише власништво над Агрокором, чија је номинална вредност 5,32 милијарде куна (715 милијуна евра) и новац на рачунима у Адико банци, Загребачкој банци и Кредитној банци Загреб.
Портал преноси и низ неправилности, новац који је из матичног друштва Групе пренесен на повезане и неповезане особе приказиван је у билансу као депозит, иако то није био.
Истовремено, Агрокор је, такође, лажно објављивао податке о обавезама према добављачима, доходак од дивиденди, добити и осталих категорија у билансу.
Све је од инвеститора и јавности скривено уз помоћ ревизора из ревизорске компаније Бејкер Тили Дискориђа, која је биланс и оперативни извештај Групе припремала у супротности са међународним рачуноводственим стандардима.
Тиме је Тодорић прекршио законску обавезу заштите туђих имовинских интереса и при томе је добио незакониту предност док је истовремено изазвао "огромну материјалну штету", наводи се у оптужби.
Портал Сиол наводи да је Тодорић, такође, осумњичен за незаконите поступке у стотинама милиона евра вредној куповини деоница Агрокора, које су биле у власништву Европске банке за обнову и развој (ЕБРД). Успео га је унети у своју имовину без кориштења властитих средстава, уз помоћ Михе Главића, директора АВТ Интернешенала, дугогодишњег добављача Агрокора.
Он је за Тодорића договорио изворе финансирања од банака, којима је новац потом враћен преко компанија из Агрокор групе.
Тиме је Агрокор оштећен за стотину милиона евра. АВТ Интернешенал, дистрибутер робе широке потрошње, завршио је у предстечајној нагодби прошли месец.
У 2012. и 2013. години, непосредно пре куповине Меркатора, Тодорић је дуг Агрокора "затворио" различитим маневрима.
Инвестко, који је 2013. године основао Мирослав Блажев, девети највећи власник Конзума, склопио је уговор о цесији, који је према истражитељима био фиктиван.
Тиме је Тодорић заправо на Инвестко пребацио терет поврат личних дугова према Хипо Алпе-Адриа-Банци, која је prеthodno имала хипотеку на Кулмеровим судовима.
Тим маневром добио је 16 милиона евра.
Ваља напоменути да се то догодило у време када су аустријске власти већ интензивно истраживале кредите великих клијената Хипо Алпе-Адриа-Банке, тако и Тодорићеве.
Пријава открива зашто је Агрокор већ дуго имао компанију Агрокор АГ у Швајцарској.
Директор је био Тодорић, који је преко ње управљао разним извозно-увозним пословима, остављајући провизију на свом рачуну.
Истовремено, Тодорић, као први човек Агрокора, потписао је у име Агрокора уговор којим је швајцарској компанији позајмио скоро 44 милиона евра.
Део тог новца завршио је у Тодорићевом џепу, јер су истражитељи пронашли податке о повучених готово шест милиона евра.
Тим новцем, који је повлачио са рачуна банака УБС и Креди Свис, Тодорић је покривао разне трошкове.
За личне потребе и потребе других чланова породице потрошио је најмање 1,6 милиона евра, милион фунти и 200.000 долара.
Истражитељи су открили недостајање значајног дела пословне документације швајцарске компаније Агрокор АГ, наводи словеначки портал.