Деда Мраз и ове године непожељан у неким деловима Босне
САРАЈЕВО: Деда Мраз, симбол зимских радости и празника и један од најпознатијих измишљених личности коме се радују сва деца света поново је семе раздора међу грађанима мултиетничке Босне и Херцеговине.
Председник Скупштине Синдиката слузбеника Федералног министарства унутрашњих послова Драган Обрадовић реаговао је на одлуку Управног одбора Синдиката да ове године не буде новогодишњих пакетића и новогодишње представе за децу.
Како је рекао Обрадовић, уместо пакетића и прославе, одлучено је да се одређени износ уплати свим члановима Синдиката, што је он, у име Скупштине Синдиката службеника Федералног МУП-а и у своје име "најоштрије осудио".
Постављам питање коме у Управном одбору смета Деда Мраз, новогодишњи програм и додела пакетића. Деда Мразу, новогодишњим програмима и подели пакетића се радују сва деца на свету, али ове године по први пут су непожељни члановима Управног одбора Синдиката службеника ФМУП-а. Мишљења сам да су наведеном Одлуком ускраћена права деци чланова Синдиката да присуствују новогодишњем програму и додели пакетића, навео је Обрадовић, пренео је сарајевски портал Кликс.
Истакао је да хитно траже да се наведена Одлука Управног одбора стави ван снаге, да се набаве пакетићи и оргаизује новогодишња представа, као што је то била пракса протеклих 10 година.
Синдикална организација Министарства расељених особа и избеглица Федерације БиХ затражило је одобрење за организовање доделе новогодишњих пакетића за децу запослених односно чланова синдиката, међутим министар Един Рамић то није одобрио док се сви не изјасне да их то не вређа.
Проблем Деда Мраза у БиХ није од јуче, већ траје годинама уназад. Иако је Нова година интернационални празник многи муслимани је не признају и не обележавају, па је чак и из неких вртића у већинском муслиманском Сарајеву, али и другим градовима Федерације БиХ, овај симбол протериван.
Као протеклих година, друштвене мреже и форуми препуни су критика родитеља муслимана који не желе да њихова деца приме пакетић Деда Мраза.
Исламска заједница у БиХ је, на пример, уочи прославе Нове године 2010. објавила фетву у којој стоји да Деда Мраз није познат и признат у исламској традицији Бошњака и да се нарочито бошњачкој деци тај хршћански симбол покушава потурити као неутралан лик.
Ова фетва тада је посебно наљутила професионалце који се сваке године маскирају у Деда Мраза како би увеселили малишане.
Чак је и мировни изасланик у БиХ Карл Билт 1996. позвао припаднике сва три народа да не чине Деда Мраза верским симболом. Билт је тада истакао да Деда Мраз не би требало да буде симбол било које религије, већ да је он традиција у БиХ и знак добре воље и пријатељства.
Муслимани, пак, кажу да је за њих Нова година "ноћ као свака друга", а поглавари исламских заједница кажу да њихова вера поштује хришћанство и све хришћанске обичаје, али да Нова година и Деда Мраз као симбол тог празника у њему немају упориште.
Деда Мраза не признаје ни Српска православна црква, али не забрањује дечју радост и оно што их чини срећним.