Дан када је Британија требало да напусти ЕУ
ЛОНДОН: Данас је дан када је, према распореду утврђеним још пре две године, Британија требало да напусти Европску унију.
29. март 2019. године је важан тренутак у историји земље и у исто време су га славили политичари и бирачи који су се залагали за Брегзит и оплакивали они који су желели да остану у ЕУ.
Планиране су раскошне забаве како би се означио оно што су неки назвали "Даном независности" у Великој Британији, пише CNN.
Међутим, захваљујући неуспеху Терезе Меј да добије подршку за свој споразум у парламенту, данас није дан на који ће Британци изаћи из ЕУ-а.
Уместо тога, услед пропалог изгласавања њеног споразума и то два пута, као и услед немогућности парламента да изгласа алтернативна решења, данас ће у Британији бити један од хаотичнијих дана.
Шта ће се све данас догађати није јасно. Једино што је јасно је да Велика Британија данас неће изаћи из Европске уније.
Данас ће они који подржавају Брегзит обележити дан на који је требало прославити незвисност протестима испред парламента.
За то време ће се у парламенту расправљати о продужењу Брегзита које је одобрила ЕУ.
Прошле недеље је у Бриселу договорено да се Великој Британији одобри одлагање Брегзита до 12. априла уколико на буде постигнут споразум односно до 22. маја уколико споразум буде постигнут.
Ипак, у зависности од тога шта се данас буде дешавало у Доњем дому парламента, постоји могућност да се одлагање може одложити на годину дана уколико не дође до ћорсокака.
Ако је та претња требало да увери више посланика да подрже споразум премијерке о Брегзиту, до сада није успела.
Без подршке Демократске унионистичке партије или опозиционе Лабуристичке партије Меј не може да добије подршку.
У циљу добијања подршке влада је споразум поделила на два дела у нади да ће тако прикупити више подршке.
Посланици ће гласати о споразуму о повлачењу, који ће омогућити технички процес напуштања европског блока, док ће друга половина политичка декларација која утврђује оквир за наредне кораке бити касније предочена парламенту.
Овај потез има за циљ да одобровољи председника парламента Џона Беркауа, али и посланике како би гласали за споразум из трећег покушаја.
Изгласавање дела споразума за ЕУ требало бити довољно да се Британији омогући излазак из ЕУ 22. маја.
Ако се то не догоди, датум изласка биће 12. април.
Одговор на питање зашто је Мејовој стало да се данас гласа о споразуму у парламенту јесте да би без гласања временски рок до 12. априла почео да тече, а Британија би почела да се припремала за напуштање ЕУ без договора за две недеље, осим уколико се не би неким чуодм појавила алтернативна опција.