Да ли су САД и Иран сада "квит" или следи нова ескалација
ВАШИНГТОН: Док свет чека одговор САД на ирански напад на базе са америчким војницима у Ираку, аналитичари оцењују да би напад могао истовремено да пружи обема странама частан излазак из кризе - Иранцима да покажу да су се осветили за убиство генерала Касема Сулејманија, а Американцима да оцене да је напад био ограничене природе те да не захтева нови одговор, оцењују светски медији.
Амерички председник Доналд Трамп налази се пред једним од највећих тестова у свом мандату након најдиректнијег напада Ирана на Америку од заузимања америчке амбасаде у Техерану 1979. године, пише АП.
Ракетни удари Ирана на базе са америчким војницима у Ираку су довели Техеран и Вашингтон опасно близу рата и скренули пажњу света на Трампа, који вага да ли ће одговорити већом војном силом.
Ипак, то што нема америчких жртава даје Трампу прилику да отвори могућност деескалације тензија са Ираном и повуче земљу са ивице рата, пише америчка агенција.
Дански професор и аналитичар Петер Виго Јакобсен каже за телевизију ТВ2 да је ирански ракетни напад на америчке снаге био "најмањи напад који је Иран могао да изведе, а да у исто време може да каже да се осветио".
Техеран је, како додаје, урадио све што је могао да избегне америчке жртве као и амерички војни одговор.
"Био бих веома изненађен ако би Американци изабрали да поново војно одговоре", рекао је он.
Колумниста Ројтерса Питер Апс наводи да би ирански генерал Сулејмани био дубоко разочаран када би знао да су његови саборци испалили само 20 ракета на америчке базе и да то сматрају пропорционалним одговором на његово убиство.
Апс напомиње да за сада није познато да ли је напад коначан одговор Ирана и да ли ће се на томе завршити најављена одмазда.
Да би ирански напад могао да пружи прилику јастребовима у администрацији САД да потенцирају конфликт са Ираном, али и да отвори пут за излазак из кризе, пише британски Гардијан.
У анализи се оцењује да су ирански напади на америчке базе пуни симболике - покренути су око 1:30 у Ираку, отприлике у исто време када је у нападу дроном у петак убијен најмоћнији ирански војни генерал Сулејмани.
Водећи ирански саветници и полузванични медији поставили су на друштвеним мрежама слику иранске заставе током напада баш као што је и Трамп у првом твиту после америчког напада на Сулејманија објавио америчку заставу.
Аналитичари за Гардијан кажу да ограничене размере напада сугеришу да су удари на америчку базу осмишљени тако да омогуће иранским лидерима да задовоље домаћу јавност да је Сулејманијево убиство освећено, а да истовремено не натерају Трампову администрацију на одмазду.
Стиче се утисак да су напади пажљиво изведени како би се избегле америчке жртве - нападнуте су базе које су већ биле добро чуване.
Док је ирански министар спољних послова навео да су напади завршени и окаракетирсао их као самоодбрану у границама међународног права, амерички председник Доналд Трамп је у првом реаговању настојао да смири ситуацију наводећи да је "све у реду".
Ако се таква позиција задржи, ирански напади могли би да буду прилика за обе стране да смање тензије, а да не изгубе репутацију.
Иран ће моћи да каже да је предузео жестоку одмазду за Сулејманијеву смрт, а САД могу да направе корак уназад и кажу да освета није донела значајније последице.
То би био најбољи сценарио, али се базира на две ризичне премисе: да иранске ракете нису нанеле већу штету или донеле америчке жртве и да ће се Бела кућа уздржати од потребе да одговори, закључује "Гардијан".