Цртеж у пећини на острву Сулавези најранији сликовни запис
ЏАКАРТА: Пећинска слика пронађена на индонежанском острву Сулавези могла би бити најранији познати сликовни запис, наговестили су аустралијски и индонежански истраживачи.
Цртеж је пронађен у кречњачкој пећини 2017. године и стар је говото 44.000 године, наводи се у студији објављеној јуче у часопису "Нејчур", пренео је Ројтерс.
На цртежу се налази осам људи са карактеристикама животиња који су у потери уз помоћ копља и ужади за животињама попут брадавичасте свиње, која је типична за индонежанско острво.
До сада је најстарије уметничко дело у стени која приказује ликове људи са карактеристикама животиња пронађено на скулптури од слоноваче у пећини у Немачкој.
Сматра се да потиче из периода пре 40.000 година и приказује људско тело с главом мачке.
Један од аутора студија археолог Адам Брум са аустралијског Универзитета Грифит рекао је да би индонежански цртеж могао бити доказ о најранијој људској духовности.
Иначе, ликови људи са карактеристикама животиња јављају се у фолклорној или наративној фикцији готово сваког модерног друштва и доживљавају се као богови, духови или бића предака у многим религијама широм света, навео је он у саопштењу.
Истраживање је урађено у сарадњи са Индонежанским националним истраживачким центром за археологију и научницима из одељења за културну баштину Макасара, главног града провинције Јужни Сулавези.