ЦГ: Већини грађана не би сметало ако је политичар геј
ПОДГОРИЦА: Више од половине грађана Црне Горе, 57 одсто, и даље би подржавали одређене политичаре уколико би сазнали да су хомосексуално опредељени, показало је истраживање Центра за грађанско образовање (ЦГО), које је урађено у оквиру пројекта "НЕ дискриминацији-ДА различитостима".
Како истиче црногорски портал ЦДМ, то је значајна промена у односу на 2016. годину када је овај процент био драматично мањи - свега 33 одсто.
Сличан степен толеранције, показују резултати истраживања, региструје се и у случају укључивања ЛГБТ права у програм политичке странке, јер је 64 одсто испитаника рекло да би и даље гласали за политичку странку која би одлучила да у свој програм уврстити права ЛГБТ особа, што је пораст за више од петину у односу на 2016.годину.
Истраживање је, према речима координаторке пројекта Жеље Ћетковић, спроведено од 6. до 8. фебруара, на двоетапном случајном репрезентативном стратификованом узорку од 1.013 испитаника пунолетне популације из 17 црногорских општина, преко телефонске анкете.
Ћетковић је оценила да су резултати истраживања показали да се "начелно уочава позитивнији став у односу на припаднике ЛГБТ популације, али генерално и већа толеранција него у prеthodnom истраживању".
Примећује се, додала је, и позитиван тренд у прихватању струцњака ЛГБТ орјентације.
Она је, међутим, истакла да су и даље подељени ставови међу црногорским грађанима када је у питању поштовање права ЛГБТ особа, али да расте удео оних који верују да је прича о ЛГБТ особама пренаглашена, јер се ради о нормалној појави.
Ћетковић је указала и да се највећа резервисаност примећује када је реч о најближима, јер би, како је навела, мало више од петине грађана (27 одсто) било спремно да одмах и у потпуности подржи своје дете када сазна за његову или њену другачију сексуалну оријентацију.
С друге стране, истаживање је показало да је значајно мањи број оних који оправдавају вербално и физичко насиље према ЛГБТ особама, као и да расте разумевање и отвореност за подршку ЛГБТ особама, истакла је Ћетковић.
"Такоде, и политичке партије могу бити проактивније у заступању ЛГБТ права јер налази показују да би им то сада доносило мање негативних поена него раније", рекла је она.
Ћетковић је навела да је веома је важно да “данас имамо снажну већину, чак 81 одсто оних који наводи да би у случају да сведоче насиљу над ЛГБТ особом покушали да помогну, ценећи да нико не треба да трпи насиље због неке различитости".
"Дакле, став према ЛГБТ особама у Црној Гори дефинитивно доживљава значајне промјене у позитивном смислу што даје ветар у леђа свима нама који се боримо за остваривање права свих особа без обзира на сексуалну и родну орјентацију", рекла је Ћетковић, оценивши да резултати овог истраживања могу бити најава "нове зрелости црногорског друштва кад је у питању толеранција и прихватање".