БРОД ЈАДРАН КАМЕН СПОТИЦАЊА Да ли ће Хрватска да блокира преговоре Црне Горе са ЕУ
ПОДГОРИЦА: Бивша министарка европских интеграција Црне Горе Гордана Ђуровић сматра да након најновијих спорења са Хрватском због власништва над школским бродом Јадран, постоји ризик да та суседна земља блокира европски пут Црне Горе, као што је то раније чинила у случају Србије.
Због спорења око власништва над школским бродом Јадран, Превлаке, али и Спомен-плоче у Морињу недавно именовани министар одбране Хрватске Иван Анушић је отказао раније договорени долазак у Тиват, планиран за прошлу суботу, када је требало да се састанке са својим црногорским колегом Драганом Краповићем.
До сусрета министара одбране двеју држава није дошло због њихових опречних ставова који се тичу власништва над бродом Јадран око чега се, иначе, Хрватска и Црна Гора споре већ деценијама.
Министар Краповић је уочи сусрета са хрватским колегом Иваном Анушићем рекао да Хрватска на брод нема право, те да о томе Црна Гора није спремна да преговара. Реакција Анушића била је отказивање доласка у Црну Гору, уз коментар да ставови министра Краповића “не остављају простор за разговор и потпуно одударају од ставова Хрватске и историјских чињеница”.
Спорећи се са хрватским министом, Краповић је, између оталог, рекао да је његов хрватски колега направио “погрешну процену” ако мисли да може да “уцењује Црну Гору само зато што је Хрватска чланица ЕУ”.
Он је рекао и да сматра да је Анушић политизовао причу око власништва над бродом због тога што се Хрватска налази у изборној години.
Краповић је за министра одбране изабран 31. октобра прошле године, а Анушић две седмице касније.
Ђуровић за Радио Слободна Евроап каже да је ово “само једно упозорење како са дефицитом дипломатског искуства можемо да пореметимо односе које смо дуго неговали”.
Она је подсетила да је Црна Гора са суседима, па и Хрватском, годинама имала добросуседске односе, које и даље треба неговати. Ђуровић се нада да ће ствари бити поправљене, јер би, у супротном, то могло успорити интеграције Црне Горе.
Ђуровић, која је од 2004. до 2010. године била на позицијама потпредседнице владе или министарке задужене за европске интеграције, сматра да је “оптимално време за завршавање тих преговора прошло”.
”А то је било пре него што је Хрватска постала чланица ЕУ, када је нама то Европска комисија пријатељски сугерисала. Било је то 2007. до 2010. године", навела је она. Истиче, међутим, да у тадашњем Министарству спољних послова нису били истог мишљења као Европска комисија.
РСЕ подсећа да су се односи две државе, након учешћа Црне Горе у агресији на Дубровник почетком 1990-их, потпуно нормализовали током протекле три деценије.
Обје државе су данас чланице НАТО. Хрватска је у Европској унији, а Црна Гора у процесу придруживања.
Дугогодишњи новинар из Дубровника Луко Браило за РСЕ подсећа да је у време ранијих премијера Хрватске са црногорским властима направљен прећутни договор да се тешке ратне и послератне теме ставе у страну.
Односи су побољшати до те мере да је Хрватска помагала Црној Гори на европском путу, напомиње Браило.
”Међутим сад, са овако тврдим ставовима око Превлаке, брода Јадран и других, распламсаваће се некаква врста нетрпељивости на обе стране, што је после 30 година непотребно", сматра он.
Браило оцењује и да “Краповићева епизода, засад епизода, не доприноси нормализацији односа”. Како каже, проблеми се могу решити само дијалогом, уз услов да политичари буду разумни.
”Неопходно је да обе стране пронађу довољно разумне људе који ће иза рефлектора и медија припремати терен да се отворени проблеми почну решавати", навео је овај дубровачки новинар.