Борељ: У години рата и енергетске кризе ЕУ није поклекла пред Путином
БРИСЕЛ: Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ оценио је ауторском тексту на блогу дипломатске службе ЕУ да у години рата у Украјини, енергетске и климатске кризе, упркос зависности од увоза руских фосилних горива, унија није "поклекла пред Путиновом уценом".
Успели смо да попунимо празнину и финализирамо важне реформе како бисмо убрзали нашу енергетску транзицију и то ће имати значајан геополитички утицај, рекао Борељ.
Према његовим речима осим у самој Украјини рат је изазвао озбиљну енергетску кризу и у Европи због начина на који Русија користи енергију.
Владимир Путин је очигледно мислио да ће му велика зависност ЕУ од руских фосилних горива, а посебно гаса, омогућити да подели ЕУ, спречавајући је да активно подржи Украјину. Због тога је већ 2021. године почео да нам ограничава испоруке гаса упркос постојећим дугорочним уговорима између руских добављача и европских купаца, а потом је, после 24. фебруара и додатно заоштрио политику уцена, оценио је Борељ.
Високи представник ЕУ потврдио је да је оваква политика заиста изазвала велику кризу на европским енергетским тржиштима, са ценама гаса које су прелазиле 300 евра/МВх прошлог августа у поређењу са око 20 евра/МВх 2020. године.
Како је рекао Борељ, потешкоће француских нуклеарних електрана и ограничена производња хидроелектричне енергије повезане са климатским променама такође су продубиле кризу на тржишту електричне енергије у ЕУ.
То је изазвало страх од нестанка струје током зимских месеци, подсећа Борељ и наглашава да су ове комбиноване кризе изазвале нагли раст цена енергије за домаћинства и предузећа, стварајући озбиљне економске и социјалне проблеме у ЕУ и наглашено страхованкре да се у ЕУ убрзано одвија процес деиндустријализације.
Упркос рату и овој енергетској кризи нисмо поклекли пред уценама Владимира Путина. Државе чланице ЕУ су остале уједињене, увеле санкције Русији и одлучно подржавале Украјину, укључујући и војно кроз испоруке наоружања", указао је Борељ.
Према његовој процени и у 2023. години кључна питања за ЕУ и свет биће "руски агресивни рат против Украјине, енергетска и климатска криза и њене економске и социјалне последице".
ЕУ ће наставити да подржава Украјину и да се одупире оружаним и енергетским уценама Русије убрзавајући декарбонизацију руске економије, поручио је Борељ.