Амфилохије: Три греха црногорске власти
ПОДГОРИЦА: У свим храмовима Митрополије црногорско-приморске јутрос је литургијски прослављен Божић, а централну Литургију у саборном храму Васкрсења Христовог у Подгорици служио је Архиепископ цетињски, митрополит црногорско-приморски Амфилохије.
Митрополит Амфилохије је у беседи након литургије поручио да је црногорска власт починила више грехова од којих су три најизраженија: стварање лажне цркве, признање лажне државе на Косову и увођење санкција Русији.
Црногорска власт, како је рекао, не признаје обновљену Цетињску богословију иако је она већ изнедрила више од 20 генерација богослова.
Сад стварају и своје цркве. Можете мислити који је то стид и срам за Црну Гору, за Светог Василија Остроског и Светог Петра Цетињског, да безбожници и продане душе стварају неке своје цркве. Стид и срам је што они данас измишљају некакву своју аутофекалну цркву, да опрости ова светиња. Од отпадака црковних праве цркву, од оних који не служе Богу Христу него себи и својим интересима. То је стид и срам данашње Црне Горе, односно оних који су на власти, казао је митрополит црногорско-приморски.
Он се осврнуо и на најаву власти да ће, како он тврди, отимати црквене храмове саграђене пре 1920. године рекавши да је то “још једно безумље”, преноси ЦДМ.
Према његовим речима, велики је грех и одрицање црногорске власти од Косова и Метохије и предавање Метохије, за чије ослобођење су погинули многи Црногорци, “у руке оних који су стид и страм за часни албански народ - разбојницима и енверхоџистима”.
То је стид и срам власти, а не Црне Горе, јер Црна Гора то не прихвата, поручио је митрополит Амфилохије.
Трећи грех, према његовим речима, је увођење санкција Русији.
Михаило инсистира на рушењу цркве на Румији
Самозвани митрополит канонски непризнате ЦПЦ, Михаило, у божићном интервјуу за портал ЦдМ, подсећа премијера Душка Марковића на обећање да ће црква Свете Тројице на Румији бити уклоњена и сматра да је сазрело време да та црква добје аутокефалност.
Михаило, који за црквицу на Румији каже да је “лимена осматрачница”, очекује од премијера Марковића да, како каже, држава коначно уклони ову “псеудо цркву” која је средство за изазивање спорова, свађа и немира.
Верује у речи и дела премијера Марковића који је, како додаје, својим активностима Владе Црне Горе на чијем је челу, дао гаранције да ће се у најскорије вријеме коначно ријешити и ово спорно питање.
Као што је познато, лимена осматрачница на Румији је постављена пре референдума о државно-правном статусу Црне Горе. Ову караулу је поставила ондашња војска Србије и Црне Горе, односно прецизније речено ондашња српска војска. Ова псеудо осматрачница је посвађала три вере и цркве. Овим насиљем СПЦ је извела атак на међуверски склад у Црној Гори и на мултиверски карактер црногорског друштва, каже Михаило.
Самозвани митрополит сматра да је тај привремени лимени објекат, како каже, радикално нарушио традицију верске толеранције и суживота у различитостима, по чему је Црна Гора светли примјер не само у Европи већ и у свету.
Он тврди да Српска православна црква води кампању против ЦПЦ и државе Црне Горе.
Кампања Српске цркве против Црногорске православне цркве и државе Црне Горе се традиционално и континуирано води од Гарашаниновог Начертанија из 1844. године, као тајног програма спољне политике кнежевине Србије. По том програму, основни задатак српске спољне политике је сједињење Срба и Црногораца у један српски народ. То је уједно значило и ликвидацију државе Црне Горе. Круна те и такве политике остварена је 1918. године нестанком црногорске државе, што је довело двије године и до насилног прикључења Црногорске православне цркве Српској православној цркви, каже Михаило.
Наводи и да кампања коју сада води СПЦ није ништа ново, већ само наставак старе ујединитељске политике уништења свега што има црногорско обележје, а то првенствено значи, политике ликвидације црногорске државе и цркве.
На крају, поручује да је зрело време да ЦПЦ добије место које јој припада.
После ево скоро 100 година коначно је сазрело време да се коначно и за сва времена реши црногорско православно црквено питање и аутокефална Црногорска православна црква добије своје заслужено место, које јој по традицији, историји и свим другим атрибутима праведно и с правом припада, сматра Михаило.