Амерички потрошачи задужени 13 хиљада милијарди долара
ЊУЈОРК: Годинама стицана навика живљења на кредит могла би коначно да зада главобољу америчким потрошачима, пише агенција "Блумберг".
Американци суочени са недовољним повећањем прихода финансирају већи део својих трошкова задуживањем, наводи се у тексту и додаје да су "приметни рани знаци да терет нарастајућих дугова постаје неодрживо велики за зајмопримце са нижим примањима".
Позајмице домаћинстава су порасле на рекордних 12,73 хиљаде милијарди долара, а проценат дуга у доцњи бележи раст два узастопна тромесечја.
Имајући у виду да су од америчких председничких избора, на крилима економског оптимизма, повећане каматне стопе и да се очекује да ће Федералне резерве наставити са њиховим подизањем, рефинансирање кредита ће Американцима бити све скупље и скупље.
У појединим компанијама које се баве кредитирањем расте забринутост због клијената који неуредно сервисирају дугове, па фирме које издају кредитне картице, међу којима су и Синхрони Фајненшел и Капитал Уан Фајненшел корпорација, издвајају више новца за покривање лоших зајмова.
Произвођачи робе широке потрошње, укључујући Нестле, забележили су спорији раст продаје у последњем тромесечју, нарочито у САД-у, пише "Блумберг" и констатује да компаније имају разлог за забринутост.
Њујоршка агенција даље наводи да је приватна потрошња у САД-у забележила најслабији раст у првом кварталу ове године од краја 2009, што представља проблем за привреду у којој потрошња грађана чини 70 одсто укупне потрошње, мада аналитичари сматрају да је тај пад пролазног карактера.
Расте и ниво дуга у доцњи, иако тржиште рада показује знаке јачања.
"Џепови многих потрошача биће на тешком испиту", метафорично каже Кристофер Лоу, главни економиста у компанији ФТН Фајненшел. "Створили смо услове да амерички потрошачи користе задуживање како би премостили јаз између својих плата и расхода. Кад Фед буде подигао камате, ризичнији зајмопримци ће се први наћи у беспарици", оцењује он.
Од финансијске кризе 2008. године, Фед је држао камате на ниском нивоу како би охрабрио предузећа и потрошаче да позајмљују више и на тај начин подстакну привредни раст.
Велики део повећања дуга домаћинстава од 2012. године потиче од студентских кредита, кредита за аутомобиле и кредитних картица. Током тог периода, плате су у просеку расле око 2,2 одсто годишње, а та динамика је у већем делу ове године успорила.
Чак и ако економисти прогнозирају да ће стопа раста примања убрзати, та повећања остају на "дугом штапу". Доналд Трамп је победио на америчким председничким изборима делом и уверавајући гласаче у то да он разуме њихову "економску патњу".
Велика већина клијената и даље успева да одржи корак у измиривању дугова.
Крајем прошле године, однос износа рате за отплату главнице и камате по кредиту према расположивом приходу Американаца био је у просеку "стидљивих" 10 одсто, што је мање од просека забележеног 1980. године који је износио 11,33 процента.
У овом тренутку је прерано рећи да ли су све бројнији знаци проблема међу дужницима последица настојања да се ситуација са доцњом врати на нормалнији ниво или су доказ много озбиљније кредитне кризе, закључује "Блумберг".