СРБИЈА СА ДЕВЕТ АДУТА: Наши стрелци спремни за изазове на Европском првенству
Деветочлана српска репрезентација у уторак у главном граду Естоније, Талину, стартује на првом Првенству Европе ваздушним оружјем за стрелце до 16 и до 18 година (кадетски и узраст млађих јуниорки и јуниора)
У саставу Србије су - пушка - млађе јуниорке: Анастасија Живковић (Гатос, Лебане), Анђелија Стевановић („Драган Јевтић Шкепо“), Срна Аранђеловић („Чика Мата“), кадеткиња: Софија Адамовић (Јединство, Стара Пазова), млађи јуниор: Стефан Аговић („Драган Јевтић Шкепо“); пиштољ – млађе јуниорке: Теа Микец (Полицајац), Кристина Пејовић (Нови Београд-Ушће), млађи јунори: Урош Гајић (Ниш 1881), Матеја Трипковић („Алекса Дејовић“).
Стручни штаб наше селекције чине селектор за пиштољ, Јасна Шекарић, и чланови стручног штаба ССС задужени за млађе категорије Иван Манојловић (координатор), Стефан Вишекруна (пиштољ) и Саша Икер (пушка).
За четвородневни шампионат (11 – 14. фебруар), који ће бити одржан у спортској хали Калеви пријављено је 263 младих такмичара из 28 земаља.
Европска стрељачка конфедерација (ЕСК) покретањем новог такмичења даје више прилика новим генерацијама, узрастима који још увек нису у програму Светске стрељачке федерације. По оцени председника ЕСК, Александра Ратнера, установљавање шампионата за стрелце до 16 и 18 година је можда најбоља одлука Конфедерације у последње три године. Уједно, ЕСК че представити и нове формате дисциплина, који се не примењују на великим светским и европским такмичењима за сениорске и јуниорске стрелце.
Програм ће бити врло богат. Биће одржане две врсте појединачних такмичења. У првом ће се резултати рачунати на кругове, а неће бити финала, медаље ће се делити после 40 хитаца основног дела. Друга врста индивидуалног такмичења, званичног назива „Соло“, је новост за младе стрелце, јер уместо кругова ће се сабирати „хитови“ (погодак 10,3 кругова и бољи пушком и 9,8 и бољи пиштољем). Квалификације ће бити подељене у два дела (30 хитаца у првом и 20 у другом делу). Шеснаест најбољих из прве пролазе у другу фазу. Четири најбоља стрелца на основу збира резултата обе фазе пролазе у мечеве за злато, односно бронзу. У дуелима за медаље тријумфује стрелац који први скупи 12 „хитова“, а у случају резултата 12:12 меч се наставља док се не добије победник
„Дует“ је скоро идентичан олимпијској дисциплини микс парова. Сви стрелци ће у квалификацијама пуцати по 30 дијабола, резултати се сабирају на кругове. Четири микса пролазе даље, али пре мечева за медаље, биће одржана полуфинални дуели. Још једна разлика у поређењу са олимпијском дисциплином микс парова је да победу у полуфиналном и сусрету за медаљу односи тим који први дође до 12, а не до 16. поена.
Правила дисциплине „Трио“ су иста као и за „Дует“, с тим што се уместо мешовитих парова такмиче трочлане екипе истог пола.
Наши репрезентативци су се са новим форматима упознали током припрема одржаних у јануару у стрељани у Кошутњаку, а данас су на званичном тренингу осетили и атмосферу дворане у Талину.
У уторак, првог такмичарског дана стрелци пушком ће се надметати у стандардном појединачном такмичењу (40 хитаца), а пиштољем у дисциплини „Соло“. Другог дана биће одржана појединачна надметања пиштољем и дисциплина „Соло“ пушком, док су преостала два дана резервисана за „Дует“ и „Трио“.